Особливості обліку та оподаткування в овочівництві
⚡️ ПН аграрія у небезпеці: підкажемо, як її уберегти
Бухгалтерський облік в овочівництві
Базові дані про витрати
Особливості бухгалтерського обліку встановлені в першу чергу базовим нормативним документом – НП(С)БО 30, а також загальним стандартом обліку з обліку витрат - НП(С)БО 16.
Витрати на вирощування овочів, так звану виробничу собівартість, відображають на рахунку 23 «Виробництво».
На цьому рахунку облік витрат ведуть щонайменше за окремими культурами. Тобто, окремими рядками на рахунку 23 обліковують витрати на вирощування, приміром, помідорів, капусти, огірків тощо.
Поряд з цим в рамках окремих культур може вестися облік за окремими земельними ділянками, теплицями, бригадами тощо.
Витрати групують для досягнення двох основних цілей:
- формування собівартості конкретної сільгосппродукції;
- контролю за витратами.
За якими правилами оподатковувати операції з постачання сільгосппродукції, на яку знову діє 20%-ва ставка ПДВ, що розпочали до 1 серпня, а закінчили після цієї дати? Ситуацію проаналізував експерт.
Наприклад, якщо сільгосппідприємство має три земельні ділянки для вирощування помідорів, на яких працює три бригади, для контролю витрат кожної бригади воно може вести облік на рахунку 23 за кожною окремою бригадою (земельною ділянкою). Таким чином, на рахунку 23 буде три окремих аналітичних рядки обліку витрат.
Але якщо сільгосппідприємство вирішить, що контролювати витрати кожної бригади недоцільно і досить визначати собівартість помідорів в цілому, то на рахунку 23 буде один аналітичний рядок витрат.
З точки зору бухгалтерського обліку кожен такий рядок обліку витрат є об’єктом бухгалтерського обліку. Об’єкт – це продукція, яка потребує визначення пов’язаних з її виробництвом витрат (див. п. 4 НП(С)БО 16). Об’єкти витрат сільгосппідприємство визначає власною обліковою політикою.
На підставі яких документів відображати витрати
Всі наведені нижче форми є рекомендованими, а не обов’язковими до застосування.
Обліковий лист праці і виконаних робіт (типова форма № 66, затверджена Наказом Мінсільгоспу СРСР від 24.11.1972 р. № 269-2). Оформляють виконання робіт, виконуваних вручну.
При виконанні механізованих робіт можуть оформляти Обліковий лист тракториста-машиніста (типова форма № 67, затверджена тим самим Наказом).
Лімітно-забірна картка на отримання матеріальних цінностей (типова форма № ВЗСГ-1). Особливості складання наведені в Методрекомендаціях № 929 (Методичні рекомендації щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку виробничих запасів в сільськогосподарських підприємствах, затверджені наказом Мінагрополітики України від 21.12.2007 р. № 929). Цією карткою оформляють передачу різноманітних видів запасів (приміром, добрив, насіння тощо) із складу у підзвіт виконавців. На підставі лімітки запаси можуть списувати і безпосередньо на витрати – на рахунок 23.
Але для такого списання можуть ще використовувати:
- Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (форма № ВЗСГ-3);
- Акт витрати насіння і садивного матеріалу (форма № ВЗСГ-4).
Отже, на підставі зазначених документів витрати включають до складу собівартості: Дт 23, 91 Кт 20, 651, 661.
У разі отримання робіт, виконаних сторонніми підрядниками, їх вартість списують на собівартість сільгосппродукції на підставі двостороннього акту між замовником сільгосппідприємством і підрядником: Дт 23 Кт 631.
Облік понесених витрат на дату балансу
Створений внаслідок понесених витрат об’єкт (незавершене виробництво) в термінах НП(С)БО 30 є біологічним активом. Такий актив на дату балансу обліковують за однією з двох видів оцінок, які наведені в п. 10 та п. 11 НП(С)БО 30:
- за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу;
- як незавершене виробництво за собівартістю.
За якою з двох оцінок обліковувати, сільгосппідприємство вирішує самостійно. Врахуйте, що другу оцінку обирають, якщо справедливу визначити неможливо, або якщо сільгосппідприємство є платником податку на прибуток.
Обравши першу, на кожну дату балансу визначають справедливу вартість, зменшену на очікувані витрати на місці продажу, складаючи Акт на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю (форма № ПБАСГ-1). Акт є додатком до Методрекомендацій № 73 (Методичні рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів, затверджені наказом Мінагрополітики України від 21.02.2008 р. № 73).
На підставі Акту оприбутковують біологічний актив: Дт 211 Кт 23. Поряд з цим залишок, який утвориться на рахунку 23, списують проводкою: Дт 23 Кт 710 чи Дт 940 Кт 23.
Обравши другу оцінку, додаткових записів в обліку не роблять. Всі відображені на рахунку 23 витрати так і залишаються на цьому рахунку.
Збирання врожаю
Якщо біологічні активи на дату балансу оцінювали за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, відображаючи їх на субрахунку 211, то перед збиранням врожаю вартість активів, яка обліковується на цьому субрахунку, потрібно списати на собівартість овочів (сільгосппродукції): Дт 23 Кт 211. Оформляють таку операцію Актом на списання поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю (на початок збирання врожаю) (форма № ПБАСГ-2, додаток до Методрекомендацій № 73).
Зібраний урожай овочів (сільгосппродукцію) при первісному визнанні (в момент збирання) оцінюють за одним з двох методів (див. п. 12 НП(С)БО 30):
- за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу або;
- за виробничою собівартістю відповідно до п. 11 НП(С)БО 16 «Витрати».
Обравши першу оцінку (що визначається обліковою політикою) роблять проводку: Дт 27 Кт 23. Причому залишок, який утвориться на рахунку 23, списують проводкою: Дт 23 Кт 710 чи Дт 940 Кт 23.
Обравши другу оцінку, роблять ту саму проводку: Дт 27 Кт 23.
Господарську операцію збирання урожаю можуть оформляти Щоденником надходження сільськогосподарської продукції (типова форма № 81, затверджена Наказом № 269-2), чи Накладною (внутрігосподарського призначення) (форма № ВЗСГ-8).
Якщо зібрана продукція очищується, сортується тощо, внаслідок чого кількість зібраних овочів зменшується, таку операцію можуть оформляти Актом на сортування та сушіння продукції рослинництва (форма № 82, затверджена Наказом № 269-2).
Оподаткування в овочівництві
Податок на прибуток
Особливостей податкового обліку податку на прибуток в овочівництві немає.
Є момент, який стосується обліку всіх об’єктів біологічних активів і сільгосппродукції. Якщо сільгосппідприємство застосовує оцінку за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, воно відображає доходи та/чи витрати при первісному визнанні на субрахунках 710 і 940.
Такі доходи/витрати збільшують/зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Причому податкових різниць для таких доходів і витрат немає.
ЄП групи 4
Відповідно до п. 292-1.1 ПКУ об’єктом оподаткування для платників ЄП групи 4 є площа сільгоспугідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Базою є НГО 1 гектара цих угідь (п. 292-1.2 ПКУ).
Таким чином, якщо сільгосппідприємство вирощує овочі на таких сільгоспугіддях і є платником ЄП групи 4, воно нараховує ЄП. Це саме стосується ситуації, якщо овочі вирощуються в теплицях і теплиці розміщують на сільгоспугіддях.
Якщо ж овочі вирощують у теплицях, які розміщуються не на сільгоспугіддях, ЄП групи 4 з таких ділянок не справляється.
Податок на нерухомість
Сільгосппідприємство може вирощувати овочі в теплицях, які є об’єктами нежитлової нерухомості. А відтак на таку нерухомість за загальним правилом нараховується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Поряд з цим відповідно до п. «ж» пп. 266.2.2 ПКУ не є об’єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Будівлі тепличного господарства (теплиці, парники, оранжереї тощо) включені до підкласу 1271.6 ДК 018-2000. Тобто, на тепличні будівлі поширюється дана пільга.
В цьому разі сільгосптоваровиробник не подає декларацію з нерухомості стосовно теплиць, звісно, якщо в нього немає інших об’єктів оподаткування.
Так само консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 106.07 ЗІР: «Чи необхідно СГ подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо об’єкт нерухомості не є об’єктом оподаткування таким податком?».
Кілька слів про статистичну звітність
Форма № 50-сг (річна) «Звіт про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств»
Бланк затверджено Наказом Держстату від 10.06.2020 р. № 171.
Особливості заповнення розглянуті в Роз’ясненнях, затверджених Наказом Держстату від 30.06.2020 р. № 19.1.2-12/8-20.
Показники виробництва, реалізації стосовно культур овочевих відкритого грунту показуються в рядку 1118, а закритого грунту в рядку 1119 розділу 1 форми.
Наявність і рух овочевих культур наводять в рядку 3016 розділу 3 форми.
В розділі 4 показують насіння і розсаду овочевих культур (рядки 4020, 4030, 4080).
Машини для збирання овочів – в рядку 5070.
Форма № 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 200__ року»
Бланк затверджено Наказом Держстату від 06.07.2018 р. № 133.
В цій формі відображаються тільки культури овочеві відкритого грунту, в рядках з 1321 по 1951.
Форма № 37-сг (місячна) «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур»
Бланк затверджено наказом Держстату від 14.01.2020 р. № 46.
При складанні звіту необхідно керуватись Роз’ясненнями, затвердженими Наказом Держстату від 14.01.2020 р. № 19.1.2-12/3-20.
Культури овочеві відкритого грунту показують в рядку 1321, закритого в 1322.
Інші статистичні форми, в яких показується інформація про вирощування овочевих культур:
- № 29-сг (річна) «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду» (Наказ Держстату від 20.01.2020 р. № 52);
- № 21-заг (місячна), (річна) «Звіт про реалізацію продукції сільського господарства» (наказ Держстату від 10.05.2019 р. № 151);
- № 9–б–сг (річна) «Внесення мінеральних, органічних добрив, гіпсування та вапнування ґрунтів під урожай 20__ року» (Наказ Держстату від 14.06.2013 р. № 181).