Сільгоспкооператив: як вести діяльність за новими правилами

UA RU
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух, канд. екон. наук, Київ
Стаття експерта допоможе обрати оптимальний режим оподаткування для сільгоспкооперативів. Дізнаєтесь також хто може бути членом сільськогосподарського кооперативу та як формувати майно сільськогосподарського кооперативу.

Нові правила оподаткування доходів фізосіб від продажу власної сільгосппродукції

Для сільгоспкооперативів діє новий ЗУ «Про сільськогосподарську кооперацію» від 21.07.2020 № 819-IX (далі — Закон № 819). Він об’єднав малий і середній агробізнес. Водночас втратив чинність ЗУ «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997 № 469/97-ВР (далі — Закон № 469). З’ясуємо, які зміни чекають на аграріїв.

Навіщо потрібні сільськогосподарські кооперативи

Раніше бул або сільськогосподарський виробничий кооператив (створений, щоб отримувати прибуток), або сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (неприбутковими). Наразі Закон № 819 містить лише поняття «сільськогосподарський кооператив» і «сільськогосподарське кооперативне об’єднання».

Сільгоспкооператив: як вести діяльність за новими правилами

Члени (засновники) сільгоспкооперативу мають право самостійно обирати види діяльності.

Основні види діяльності сільгоспкооперативу:

  • виробництво, переробка, заготівля, закупівля, зберігання, збут, продаж сільгосппродукції;
  • постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів;
  • інші види сервісного обслуговування членів кооперативу, зокрема надання технологічних, транспортних, меліоративних, ремонтних, будівельних послуг, послуг з ветеринарного обслуговування тварин і племінної роботи, з бухгалтерського обліку і аудиту, науково-консультаційного обслуговування (ч. 1 ст. 5 Закону № 819).

Увага: сільгоспкооператив може здійснювати один або декілька видів діяльності.

Отже, сільгоспкооператив фактично може бути багатофункціональним, перероблювальним, виробничим або обслуговуючим.

Членство в сільськогосподарських кооперативах

Членом сільгоспкооперативу може бути виробник сільськогосподарської продукції — юрособа або фізособа, яка досягла 16-річного віку. Юрособа діє у сільгоспкооперативі через свого уповноваженого представника (ст. 10 Закону № 819).

Поняття «виробник сільськогосподарської продукції» вживають у значенні, наведеному в Законі України «Про сільськогосподарський перепис» від 23.09.2008 № 575-VI.

Виробники сільськогосподарської продукції — юридичні особи всіх організаційно-правових форм господарювання та їх відокремлені підрозділи, фізичні особи (фізичні особи — підприємці, домогосподарства), які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин (ст. 1 Закону про сільськогосподарський перепис).

Увага: посвідчення про членство має видати сільгоспкооператив кожному зі своїх членів.

Сільгоспкооператив має вести облік своїх членів і видати кожному з них посвідчення про членство. В цьому посвідченні необхідно зазначити відомості про члена такого кооперативу, розміри внесених ним вступного внеску та вкладу, а також іншу інформацію, передбачену статутом кооперативу.

Як формувати майно сільськогосподарського кооперативу

Сільгоспкооператив утворюють не менше ніж три засновники (ч. 3 ст. 6 Закону № 819).

Майно сільгоспкооперативу та сільськогосподарського кооперативного об’єднання:

  • вступні внески та вклади (у т. ч. додаткові вклади);
  • членські та цільові внески його членів;
  • кошти, що надходять від провадження господарської діяльності кооперативу, кооперативного об’єднання;
  • кошти, що надходять від провадження господарської діяльності створених кооперативом підприємств, установ, організацій, сільськогосподарських кооперативних об’єднань, учасником яких він є;
  • кошти, отримані як державна фінансова підтримка згідно із Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV;
  • грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, гуманітарна допомога, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у т. ч. іноземних;
  • інші надходження, не заборонені законодавством.

Сільгоспкооператив — власник грошових і майнових внесків його членів, доходів, одержаних від провадження передбаченої статутом господарської та іншої діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законом (ст. 20 Закону № 819).

Які умови для неприбуткових і прибуткових сільгоспкооперативів

Сільгоспкооператив має статус юридичної особи. Він може здійснювати діяльність як з метою одержання прибутку, так і без такої мети.

Неприбуткові сільгоспкооперативи

ДІЗНАТИСЯ ⤵️

Сільгоспкооператив: як вести діяльність за новими правилами

Прибуткові сільгоспкооперативи

Сільгоспкооператив, який здійснює діяльність, щоб отримати прибуток, може надавати послуги, здійснювати операції, зокрема із закупівлі сільгосппродукції, постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів, з особами, які не є членами або асоційованими членами сільгоспкооперативу. Умова — сумарна вартість послуг та операцій не перевищує 20% виручки кооперативу за рік (ч. 5 ст. 5 Закону № 819).

При розрахунку сумарної вартості послуг та операцій з особами, які не є членами або асоційованими членами сільгоспкооперативу, не потрібно враховувати виручку, яку сільгоспкооператив отримав у результаті:

  • реалізації іншим особам сільгосппродукції, виробленої, вирощеної, відгодованої, виловленої або зібраної (заготовленої) його членами — виробниками цієї продукції;
  • переробки сільгосппродукції.

Статут сільгоспкооперативу, який працює, щоб отримати прибуток, може передбачати обов’язкову трудову участь у діяльності такого кооперативу його членів — фізичних осіб (ч. 7 ст. 5 Закону № 819).

Чи перереєстровувати вже існуючі сільськогосподарські кооперативи

Сільськогосподарські виробничі кооперативи, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи та утворені відповідно до Закону № 469 кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, які зареєстровані на день набрання чинності Законом № 819, потрібно перереєструвати у сільгоспкооперативи та сільськогосподарські кооперативні об’єднання відповідно протягом трьох років з 15.11.2020, тобто до 15.11.2023.

До моменту перереєстрації вони зберігають усі права та обов’язки, які мали відповідно до Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003 № 1087-IV та Закону № 469 на день набрання чинності Законом № 819. Однак старі правила для них діють не більше трьох років.

Увага: сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, який зареєстрували до 15.11.2020, міг бути винятково неприбутковою організацією (ст. 9 Закону № 469). Але Закон № 819 це правило скасував.

Отже, сільгоспкооперативи, зареєстровані раніше, мають ще три роки для перереєстрації. Але ті з них, які вже мають право змінити свій прибутковий статус на неприбутковий і навпаки, можуть це зробити з 15.11.2020.


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді