⚡️ «Покращення» в е-лікарняних: сім новацій від МОЗ
Страхування медичних працівників: який варіант безпечний
Джерел фінансування — два:
1) із коштів медзакладу;
2) із бюджету за цільовою програмою.
Допоможемо правильно організувати підсумований облік та убезпечитися від санкцій згідно з Кодексами України – про працю, кримінальним, про адмінпорушення.
Страхування медпрацівників за рахунок коштів медзакладу
Для початку — передісторія. Вона не має відношення до нинішньої ситуації, але теж стосується добровільного медичного страхування. У 2018 році податківці наполягали, що такі витрати не можуть бути фінансуванням видатків за підпунктом 133.4.2 ПКУ. А тому має місце порушення умов неприбутковості. Аргумент фіскалів — внески за добровільним страхуванням не належать до фонду оплати праці. Відтак вони підвели страхування під розподіл прибутку підприємством (ІПК від 26.04.2018 № 1889/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).
Із того часу багато що змінилося. Зокрема, умови, за яких проводять страхування. Адже реалізувати програми страхування медиків — завдання від Президента України. Найшвидший варіант — добровільне страхування.
Зрозуміли це й фіскальні органи. Тому вже не висловлюють категоричних заперечень. І головне — дають згоду на добровільне страхування медиків, які задіяні в боротьбі з СОVІD‑19, за рахунок коштів НСЗУ, а не тільки цільових програм (ІПК ГУ ДФС в Івано‑Франківській області від 06.11.2020 № 4586/ІПК/8/09-19-04-04-15).
Однак, оскільки ризиковий прецедент був, а позитивні роз’яснення не мають системного характеру, кваліфікуємо страхування за рахунок коштів закладу як ризиковий спосіб.
Страхування медпрацівників з бюджету за цільовою програмою
Оптимальний варіант — не використовувати власні кошти. Але для цього заклад має отримати кошти з бюджету за цільовою програмою. Якщо КНП використає цільові кошти за призначенням, втрата неприбуткового статусу — неможлива. Податківці згодні:
Чи прописувати страхування медпрацівників у внутрішніх документах
Щоб уникнути проблем з неприбутковим статусом, КНП використовує доходи винятково для фінансування:
- видатків на своє утримання, реалізацію цілей і завдань;
- напрямів діяльності, що визначають установчі документи закладу (133.4.2 ПКУ).
- Як зареєструватися платником ПДВ: алгоритм для КНП
- Перші кроки ПДВ-платника: ЧаПи з рішеннями
- Як заповнити ПДВ-звітність: інструкція для початківців
- Перша ПДВ-звітність: приклад із практики та чотири зразки з коментарями
- Що робити з від’ємним ПДВ: чотири інструкції та приклади звітності
- Чотири рішення, як виправити помилки у ПДВ‑декларації
- Додатки до уточнюючого розрахунку: експрес-довідка
- Коли медпослуги — без ПДВ: роз’яснюють податківці
- Медзаклад отримав кошти за послуги: ПДВ-нюанси
- Податківці відмовили в ПДВ‑реєстрації: сценарії для КНП
- Замінники ПН: як уникнути проблем із реєстраційним лімітом
- Запізнилися із реєстрацією ПН: чи буде штраф
- Пункти 198.5 та 199.1 ПК: чи можна застосовувати одночасно
Витрати на страхування потрапляють до тих, які необхідні для функціонування КНП. Щоб максимально захиститися від претензій податківців, юристи пропонують медзакладам прописати в статуті страхування як напрям діяльності.
Цей підхід до вподоби податківцям-контролерам, які неодноразово відзначали необхідність «страхового уточнення» у статуті:
На нашу думку, відсутність такої деталізації не може бути беззастережним порушенням умов неприбутковості та причиною втрати пільгового статусу. Наведені ІПК вирізняють формальний підхід і занадто жорстка позиція податківців. Страхування лікарів — необхідна умова функціонування медичної сфери в період карантину.
Водночас, якщо у вашому статуті бракує уточнення щодо страхування, але колдоговір передбачає його, маєте додатковий аргумент на захист неприбуткового статусу.