Приклади амортизації сезонних ОЗ сільгосппідприємств
⚡️ Як аграріям організувати новий вид діяльності
Простій основних засобів сільгосппідприємств
Такі об’єкти, як, наприклад, комбайн, сівалка, плуг, використовують декілька місяців протягом року. Що робити з їх амортизацією?
Амортизацію нараховують протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта, який встановлює підприємство (у розпорядчому акті) при визнанні цього об’єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняють на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).
Отже, строк використання, протягом якого амортизують, — це період часу, впродовж якого об’єкт ОЗ придатний для використання та періодично використовується. Протягом такого періоду завжди є тимчасові періоди «відпочинку» ОЗ — перерва між змінами, включаючи «нічний сон», обідня перерва, різні види простоїв, приміром, не підвезли пальне для заправлення комбайна, який працює на полі, сезонні простої, час ремонту тощо.
Увага: На період сезонної експлуатації ОЗ сільгосппідприємств нарахування амортизації не припиняють.
Призупиняють нарахування амортизації лише на період:
- реконструкції;
- модернізації;
- добудови;
- дообладнання;
- консервації.
Усі наведені процедури призводять до того, що об’єкт ОЗ стає тимчасово непридатним до експлуатації. Його фактично виводять із експлуатації. Такі процедури оформлюють документально. Як бачимо, сезонного чи будь-якого іншого простою тут немає. Також немає часу, протягом якого ОЗ ремонтують.
Консервація основних засобів сільгосппідприємств
Консервація — це різновид зберігання ОЗ, які тимчасово не використовуються.
У нормативному полі України є кілька документів, які регламентують процедуру консервації різних видів ОЗ і є обов’язковими для певного кола підприємств. Здебільшого державної сфери. Для інших сільгосппідприємств ці нормативні документи мають рекомендаційний характер. На підставі цих нормативів кожне сільгосппідприємство може розробити власний порядок консервації ОЗ і затвердити його наказом по підприємству. Перелік таких документів зазначений у Пам’ятці.
Кожне зацікавлене сільгосппідприємство може взяти будь-який із наведених у Пам’ятці документів і ознайомитися з процедурою консервації ОЗ. Наразі розглянемо амортизацію.
На період консервації об’єкта ОЗ, починаючи з місяця, наступного за місяцем переведення його на консервацію, нарахування амортизації припиняють. Поновлюють амортизацію з місяця, наступного за місяцем повернення з консервації (п. 29 НП(С)БО 7).
При поновленні нарахування амортизації слід врахувати таке:
Виробничий метод амортизації для сезонних ОЗ
Для сезонних ОЗ виробничий метод амортизації може бути доречнішим. Адже амортизацію нараховують лише в момент фактичного використання об’єкта. В такому разі нараховану амортизацію можуть безпосередньо списувати на собівартість (Д-т 23 К-т 131), оминаючи рахунок 91.
Це означає, що при поверненні об’єкта ОЗ з консервації і при поновленні нарахування амортизації сільгосппідприємство може в цей момент переглянути як метод нарахування амортизації, так і строк використання.
Як передання на консервацію, так і повернення можна оформити Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗСГ-1, затверджена наказом Мінагрополітики від 27.09.2007 № 701).
Чи впливає консервація на об’єкт оподаткування податком на прибуток
Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначають як фінансовий результат до оподаткування, визначений за даними фінзвітності, відкоригований (зменшений чи збільшений) на податкові різниці (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; ПК).
На законсервовані ОЗ амортизацію в бухобліку не нараховують. Отже, фінрезультат до оподаткування є більшим, ніж коли амортизацію нараховували. Якщо при цьому сільгосппідприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, за загальним правилом воно застосовує «амортизаційні» різниці за статтею 138 ПК.
Оскільки бухгалтерську амортизацію на законсервовані ОЗ не нараховують, то й податкову різницю за пунктом 138.1 ПК (збільшення фінрезультату до оподаткування) не застосовують.
Водночас податкову амортизацію не нараховують за період невикористання (експлуатації) ОЗ у господарській діяльності у зв’язку з їх консервацією (пп. 138.3.1 ПК).
Отже, оскільки податкову амортизацію не нараховують, то немає й податкової різниці за пунктом 138.2 ПК — зменшення фінрезультату до оподаткування.