Робоча ситуація дня

При поданні декларації податковий орган попросив «випадково загубити» частину ПДВ, включеного до податкового кредиту, та врахувати цю суму в декларації за наступний звітний період. Які наслідки для підприємства у разі виконання «побажання» податкового органу?

Зниження податкового кредиту за «побажанням» податківців

При поданні декларації податковий орган попросив «випадково загубити» частину ПДВ, включеного до податкового кредиту, та врахувати цю суму в декларації за наступний звітний період. Які наслідки для підприємства у разі виконання «побажання» податкового органу?

Насамперед зазначимо, що дії податкового органу у цьому випадку неправомірні.

Відповідно до пункту 198.2 Податкового кодексу України (ПК) для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з митною декларацією.

Митна декларація відображається у розділі ІІ Реєстру виданих та отриманих податкових накладних. На підставі Реєстру загальний підсумок за місяць переноситься до декларації з ПДВ за відповідний звітний період.

Крім того, отриманий імпортний товар оприбутковано та проведено у бухгалтерському обліку. Оскільки підприємство постійно здійснює імпорт товару, то така ситуація може повторитись і в наступних звітних періодах.

Тому у підприємства є всі підстави у цьому випадку включити суму ПДВ, сплачену на митниці, до податкового кредиту саме цього звітного періоду.

Якщо підприємство хоче піти назустріч «побажанню» податківців, щоб не «псувати показники», то норми чинного законодавства дозволяють виправляти самостійно виявлені помилки у поданій раніше звітності (п. 50.1 ПК та Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Мінфіну від 25.11.2011 №1492).

Виправлення самостійно виявленої помилки можливе шляхом подання до податкового органу:

  • уточнюючого розрахунку до декларації;
  • податкової декларації за будь-який наступний податковий період, в якій необхідно зазначити відповідні уточнені показники.

Тому, якщо підприємство у поточному звітному періоді «випадково не покаже» суму ПДВ по митній декларації у складі податкового кредиту, воно має право включити цю суму у складі декларації наступного звітного періоду (рядок 12.1).

При цьому в декларації обов’язково потрібно вказати звітний (податковий) період, за який виправляються помилки.
Штрафні санкції у разі такого виправлення не застосовуються.

Але треба пам’ятати, що право включення податкового кредиту протягом 365 календарних днів зберігається тільки на підставі отриманих податкових накладних, та виникає з дати складання податкової накладної.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15237

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8215

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65758

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
69

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1548

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді