Чи можна уникнути відповідальності за перевищення десятитисячного готівкового обмеження
У підприємства відсутні гроші на розрахунковому рахунку. Працівник оплатив від свого імені послуги підрядника у сумі 20 000 грн. Чи можна таким чином провести розрахунок з підрядником? Яка існує відповідальність за проведення такої операції?
Згідно з пунктом 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 (далі — Положення №637), гранична сума готівкових розрахунків одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління НБУ. На сьогодні така сума встановлена у розмірі 10 000 грн. (п. 1 постанови Правління НБУ від 09.02.2005 №32). Платежі, що перевищують зазначену суму, проводяться виключно в безготівковій формі.
Якщо фізособа від імені підприємства, на якому вона працює, здійснює оплату послуг постачальнику, то такий розрахунок визначається готівковим розрахунком між підприємствами. Підприємства та фізичні особи можуть здійснювати готівкові розрахунки без відкриття поточного рахунку шляхом внесення до банків готівки для подальшого її перерахування на рахунки інших підприємств. Такі розрахунки для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів — безготівковими (п. 2.5 Положення № 637). У такому разі буде порушено пункт 2.3 Положення №637.
Якщо до підприємства спробують застосувати штрафні санкції, то слід враховувати таке. Понад установлену граничну суму готівкових розрахунків підприємством використано суму у розмірі 10 000 грн. (20 000 грн. — 10 000 грн.), яка розрахунково додається до фактичного залишку готівки в касі на кінець дня в день здійснення операції. Якщо одержана розрахункова сума менша затвердженого ліміту каси, штрафні санкції за перевищення ліміту каси не застосовуються (абз. 4 п. 2.3 Положення №637).