Робоча ситуація дня

Фізособа-нерезидент придбала нерухомість в Україні, яку згодом здала юридичній особі в оренду. Далі вона планує укласти договір управління цією нерухомістю з фізособою-підприємцем. Яку звітність, в які строки та за адресою податкового органу потрібно подавати нерезиденту при здійсненні всіх зазначених операцій?

Яку звітність подавати нерезиденту при наданні нерухомості в оренду

Фізособа-нерезидент придбала нерухомість в Україні, яку згодом здала юридичній особі в оренду. Далі вона планує укласти договір управління цією нерухомістю з фізособою-підприємцем. Яку звітність, в які строки та за адресою  податкового органу потрібно подавати нерезиденту при здійсненні всіх зазначених операцій?

Для того, щоб фізична особа — нерезидент мала можливість придбати нерухомість в Україні, потрібно в обов’язковому порядку отримати ідентифікаційний номер платника податків в Україні. При цьому ніякої звітності при купівлі нерухомості нерезиденту складати та надавати не потрібно.

Якщо надалі такий нерезидент збирається надавати цю нерухомість в оренду, то необхідно дотримуватись правил, визначених у підпункті 170.1.3 Податкового кодексу України (ПК).

Так, нерухомість, що належить фізичній особі — нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу — підприємця або юридичну особу — резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів. Такі функції здійснюються на підставі письмового договору.

Нерезидент, який порушує цю норму, вважається таким, що ухиляється від сплати податку.

Тобто фізособам-нерезидентам забороняється самостійно надавати власну нерухомість в оренду. Така передача можлива лише через фізособу-підприємця або юрособу-резидента, які виконують представницькі функції.

Тому нерезиденту потрібно укласти не договір управління, а договір про представництво з юрособою-резидентом або фізособою-підприємцем. При цьому, представнк не може бути орендарем нерухомості нерезидента (ст. 238 Цивільного кодексу України).

Якщо, у даному випадку, фізособа-нерезидент отримала доходи безпосередньо від юрособи-орендаря, то виконувати функцію податкового агента повинен орендар.

Податковий агент повинен утримати та сплатити ПДФО з доходів, одержаних фізособою-нерезидентом та подати у податковий орган розрахунок за формою № 1-ДФ.

Відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України ПДФО, який сплачується податковим агентом — юридичною особою зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Отримані нерезидентом доходи можуть звільнятися від оподаткування на території України згідно з міжнародними договорами. Підставою для такого звільнення є подання нерезидентом особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії). Ця довідка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (п. 103.4 ПК).

Податковою звітністю для фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) є податкова декларація про майновий стан і доходи. Порядок її подання визначено у статті 179 ПК.

Але, якщо фізособа-нерезидент отримує доходи від податкового агента (юрособи або фізособи-підприємця) то він не подає декларацію про майновий стан і доходи.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15222

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8214

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65753

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
63

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1547

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді