Яку звітність подавати нерезиденту при наданні нерухомості в оренду
Фізособа-нерезидент придбала нерухомість в Україні, яку згодом здала юридичній особі в оренду. Далі вона планує укласти договір управління цією нерухомістю з фізособою-підприємцем. Яку звітність, в які строки та за адресою податкового органу потрібно подавати нерезиденту при здійсненні всіх зазначених операцій?
Для того, щоб фізична особа — нерезидент мала можливість придбати нерухомість в Україні, потрібно в обов’язковому порядку отримати ідентифікаційний номер платника податків в Україні. При цьому ніякої звітності при купівлі нерухомості нерезиденту складати та надавати не потрібно.
Якщо надалі такий нерезидент збирається надавати цю нерухомість в оренду, то необхідно дотримуватись правил, визначених у підпункті 170.1.3 Податкового кодексу України (ПК).
Так, нерухомість, що належить фізичній особі — нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу — підприємця або юридичну особу — резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів. Такі функції здійснюються на підставі письмового договору.
Нерезидент, який порушує цю норму, вважається таким, що ухиляється від сплати податку.
Тобто фізособам-нерезидентам забороняється самостійно надавати власну нерухомість в оренду. Така передача можлива лише через фізособу-підприємця або юрособу-резидента, які виконують представницькі функції.
Тому нерезиденту потрібно укласти не договір управління, а договір про представництво з юрособою-резидентом або фізособою-підприємцем. При цьому, представнк не може бути орендарем нерухомості нерезидента (ст. 238 Цивільного кодексу України).
Якщо, у даному випадку, фізособа-нерезидент отримала доходи безпосередньо від юрособи-орендаря, то виконувати функцію податкового агента повинен орендар.
Податковий агент повинен утримати та сплатити ПДФО з доходів, одержаних фізособою-нерезидентом та подати у податковий орган розрахунок за формою № 1-ДФ.
Відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України ПДФО, який сплачується податковим агентом — юридичною особою зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.
Отримані нерезидентом доходи можуть звільнятися від оподаткування на території України згідно з міжнародними договорами. Підставою для такого звільнення є подання нерезидентом особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії). Ця довідка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (п. 103.4 ПК).
Податковою звітністю для фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) є податкова декларація про майновий стан і доходи. Порядок її подання визначено у статті 179 ПК.
Але, якщо фізособа-нерезидент отримує доходи від податкового агента (юрособи або фізособи-підприємця) то він не подає декларацію про майновий стан і доходи.