З 1 січня 2017 року набрали чинності закони, які вносять зміни до Податкового кодексу України (далі – ПК) у тому числі й щодо податкового боргу.
Збільшено суму податкового боргу, менше якої право податкової застави не застосовується. П.89.2 ст.89 ПК встановлено, що право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Змінено норму кодексу щодо стягнення коштів з рахунків платників податків. П.95.5 ст.95 ПК передбачено, що у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов'язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, стягнення коштів за рахунок готівки та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 млн. грн. та не сплачується протягом 90 календарних днів. При цьому повинні бути відсутні зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань.
Також змінено порядок надання розстрочення грошових зобов’язань (податкового боргу). У п.100.11 ст.100 ПК визначено, що якщо сума грошового зобов'язання чи податкового боргу, заявлена до розстрочення чи відстрочення, становить 1 млн. грн. і більше, то розстрочення чи відстрочення надається лише за умови передачі та перебування у податковій заставі майна платника податків, балансова вартість якого дорівнює або перевищує заявлену суму.