До оподатковуваного доходу платника включають суми боргу (кредиту), який було прощено кредитором за його самостійним рішенням (не пов’язаним із банкрутством) до закінчення строку позовної давності (пп. «д» пп. 164.2.17 Податкового кодексу України; ПК). Суми такого прощеного боргу оподатковують ПДФО та військовим збором у разі, якщо його розмір у розрахунку на рік перевищує 25% мінімальної зарплати (у 2017 році — 800 грн).
Про прощення боргу кредитор має поінформувати платника листом із повідомленням про вручення або надати повідомлення під підпис особисто. Також він має включити суму прощеного боргу до податкового розрахунку за формою № 1ДФ за підсумками звітного періоду. Однак сплатити податок із таких доходів має боржник. Якщо ж кредитор не повідомить про прощення боргу, він повинен буде виконати всі обов’язки податкового агента.
Якщо розмір прощеного боргу не перевищує 25% мінзарплати, його не включають до оподатковуваного доходу платника. Також не оподатковують суму прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням (не пов’язаним із банкрутством) до закінчення строку позовної давності процентів, комісії, штрафних санкцій.
Отже, суму анульованого боргу вважають додатковим благом фізособи та включають до оподатковуваного доходу з урахуванням норм підпункту «д» підпункту 164.2.17 ПК.
Лист ДФС від 17.03.2017 № 3637/Б/99-99-13-02-03-14