Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора сплачує суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми (ст. 625 Цивільного кодексу України).
Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов’язання та 3% річних від простроченої суми є відшкодуванням матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів.
Об’єктом оподаткування фізособи-резидента є оподатковуваний дохід, до якого включають, зокрема, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди. Але до оподатковуваного доходу не належать суми, що за рішенням суду спрямовують на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю (п. 164.2.14 Податкового кодексу України).
Отже, суми коштів, які за рішенням суду спрямовують на відшкодування збитків, завданих платнику внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, не оподатковують ПДФО та відповідно військовим збором. Під відшкодуванням матеріальної шкоди розуміють інфляційні витрати та 3% річних від простроченої суми боргу.
А от дохід у вигляді пені, яка є складовою неустойки, та моральної шкоди, крім шкоди життю і здоров’ю, включають до оподатковуваного доходу платника податку.
Лист ДФС від 14.04.2017 № 8030/6/99-99-13-02-03-15