Договір довгострокового страхування життя — це договір страхування життя строком на п’ять і більше років, який передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором. Такий договір не може передбачати часткових виплат протягом перших п’яти років його дії. Роботодавець не може бути вигодонабувачем за такими договорами страхування життя (пп. 14.1.52 Податкового кодексу України; ПК).
До загального оподатковуваного доходу не включають суму страхової виплати, отриману платником податку за договором страхування від страховика — резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у т. ч. страхування довічних пенсій), під час страхування життя або здоров’я платника податку у разі дожиття застрахованої особи до дати чи події, передбаченої договором страхування життя, чи досягнення віку, передбаченого таким договором (п. 165.1.27 ПК).
Порядок застосування пп. 165.1.27 ПК визначає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (пп. 165.1.28 ПК).
Якщо страхова компанія проводить страхову виплату (у разі настання страхового випадку) фізособі з додержанням вимог підпункту 165.1.27 ПК, таку виплату не включають до оподатковуваного доходу такого платника. Відповідно з таких сум не утримують ПДФО та військовий збір.
Якщо за умовами договору страхування життя страхова компанія перераховує суми страхових виплат безпосередньо на розрахунковий рахунок роботодавця — страхувальника як вигодонабувача, а не застрахованим фізособам (працівникам), то роботодавець під час виплати фізособам — працівникам включає ці суми до оподатковуваного доходу працівників як інші доходи (пп. 164.2.20 ПК). Відповідно суми таких виплат оподатковують ПДФО і військовим збором на загальних підставах.
Лист ДФС від 23.06.2017 № 811/6/99-99-15-02-02-15/ІПК
Як виправити: ► недонараховану зарплату ► недоплату відпускних, лікарняних, декретних ► переплату ► помилкові базу та суму ЄСВ