Для всіх платників ПДВ встановлено загальний порядок адміністрування ПДВ. Так, до податкового кредиту відносять суми ПДВ, сплачені/нараховані за придбання необоротних активів.
Податковий кредит формують незалежно від того, чи почав платник використовувати основні фонди в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності протягом звітного податкового періоду та чи здійснював він оподатковувані операції протягом цього періоду.
Тому фізособа-підприємець у разі придбання вантажного автомобіля має право включити до податкового кредиту суму ПДВ із вартості вантажного автомобіля за наявності податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Утім, законодавство визнає суб’єктом права власності фізосіб (громадян), які можуть бути власниками будь-якого майна, та не виокремлює такого суб’єкта права власності, як фізособа-підприємець. Тому, на думку податківців, суб’єктом права власності на придбаний вантажний автомобіль є фізособа (громадянин), а не фізособа-підприємець, яка оплатила його придбання.
Отже, фактично фізособа-підприємець передає вантажний автомобіль у приватну власність фізособі. Відповідно, фізособа-підприємець мусить нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. Для цього вона має скласти податкову накладну на дату набуття права приватної власності на вантажний автомобіль фізособою (громадянином) і зареєструвати її в ЄРПН.
Лист ДФС від 17.10.2017 № 2253/С/99-99-13-01-02-14/ІПК