З’явився текст Закону «Про валюту і валютні операції», який вводить новий порядок валютного регулювання в Україні.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Закон, зокрема, передбачає, що валютні обмеження скасовуватимуть поступово, обережно і за наявності сприятливих макроекономічних умов за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом».
Утім, за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України та інших кризових явищ, що загрожуватимуть фінансовій стабільності, НБУ запроваджуватиме тимчасові валютні обмеження — до шести місяців.
Для продовження строку дії валютних обмежень або запровадження нового, якщо із дня припинення дії аналогічного попереднього минуло менше ніж шість місяців, наявність ознак кризових явищ підтверджуватиме Рада НБУ. Крім того, у Законі передбачено підзвітність та публічність НБУ під час запровадження заходів захисту, продовження строку їх дії і оцінки результативності їх запровадження.
Серед основних новацій Закону:
- скасування граничного строку розрахунків у 180 днів для ЗЕД-операцій. Утім, Закон наділяє НБУ правом встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;
- скасування валютних ліцензій для інвестування за кордон. Буде лише два види ліцензій: звичайна банківська ліцензія та валютна ліцензія для небанківських фінансових установ. Відповідно, фізичні та юридичні особи зможуть інвестувати за кордон без потреби отримувати спеціальні ліцензії;
- здійснення замість валютного контролю валютного нагляду. Причому валютному нагляду підлягатимуть операції на предмет відповідності вимогам валютного законодавства на суму від 150 тис. грн, як того вимагає законодавство про запобігання відмиванню доходів для здійснення обов’язкового фінансового моніторингу;
- скасування за порушення компаніями умов ЗЕД-санкцій у вигляді застосування індивідуального ліцензування та призупинення діяльності порушників (наприклад, у разі порушення строків розрахунків за експортними та імпортними операціями) тощо.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію за сім місяців із дня набрання ним чинності.