Сільськогосподарський товаровиробник у 2016 році отримав аванс за сільськогосподарську продукцію, склав відповідну податкову накладну і зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). У 2018 році постачальник не зміг поставити таку продукцію, тому контрагенти домовилися про постачання іншої сільгосппродукції на суму попередньої оплати, отриманої у 2016 році.
У такій ситуації на дату досягнення нової домовленості постачальник складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату авансу. Також постачальник складає і реєструє податкову накладну на суму авансу за другим договором.
Проте податкові накладні/розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за спецрежимними операціями, можна було зареєструвати лише до 15.01.2017 включно. З 16.01.2017 їх реєструвати не можна.
Отже, постачальник не може зменшити податкові зобов’язання з ПДВ, які задекларував у межах дії спеціального режиму оподаткування. Водночас покупець має зменшити суму податкового кредиту, сформованого за перерахування попередньої оплати за таку продукцію, тобто нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання.
На дату зарахування авансу в рахунок майбутнього постачання сільгосппродукції за іншим договором постачальник зобов’язаний скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на суму попередньої оплати за таким другим договором.