Як фінансове зобов’язання впливає на оподаткування

У зв’язку з переходом багатьох компаній на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку ДФС звертає увагу платників на такий елемент як модифікація — це зміна умов договору (зміна строку, зміна розміру процентної ставки, зміна суми).

Облік валютної позики від нерезидента

Якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалось як короткострокове, а зміна строку впливає на його класифікацію як довгострокового фінансового зобов’язання — в бухгалтерському обліку необхідно:

  • розрахувати дисконт — це різниця між майбутньою та теперішньою вартістю зобов’язання;
  • включити такий дисконт в доходи, що в свою чергу збільшить фінансовий результат та збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалось як довгострокове і компанією був розрахований та задекларований дисконт, то при збільшенні строку виконання фінансового зобов’язання в бухгалтерському обліку необхідно:

  • провести перерахунок дисконту з врахуванням продовженого строку;
  • включити результати такого перерахунку в доходи, що також збільшить фінансовий результат та збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Стосовно зміни розміру процентної ставки слід враховувати, що зменшення процентної ставки призведе до збільшення дисконту. І навпаки — збільшення процентної ставки призведе до зменшення дисконту.

Дисконтування процентної позики >>>

Тобто, враховуючи що вся сутність дисконтування фінансових зобов’язань базується на вартості грошей у часі, розмір встановленої договором ставки необхідно порівнювати з розміром ефективної ставки. Іншими словами — ринкової ставки з урахуванням додаткових витрат, понесених під час укладання договору. А зважаючи на зміну процентної ставки — вона може як наблизитись до ефективної так і віддалятись від неї.

Отже, чим більше наближена процентна ставка до ефективної — тим менше сума дисконту, і навпаки. Таким чином, у разі зміни процентної ставки необхідно провести перерахунок дисконту, але тільки перспективно з моменту таких змін. Наслідком перерахунку дисконту є збільшення або зменшення фінансового результату та об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Зміна суми фінансового зобов’язання — чи то збільшення за рахунок додаткового надходження коштів, чи то зменшення за рахунок передчасного погашення зобов’язання, також призводить до перерахунку дисконту за таким зобов’язанням, що в свою чергу впливає на фінансовий результат компанії та на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Один рік — дві системи: як звітувати ФОПу під час переходу

Міграція між загальною та спрощеною системами оподаткування спричиняє чимало питань. Які звіти треба подати підприємцю, який припиняє свою діяльність, є платником єдиного податку, але має впродовж року минуле на загальній системі — відповідаємо
76

Ліквідаційний звіт за 2024 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
620

Реєстрація ФОП 2024

Покрокова інструкція з відкриття приватним підприємцем власної справи. Вибір виду діяльності (КВЕД) та системи оподаткування (загальна чи спрощена). Подання документів держреєстратору або через портал Дія. Постановка на облік ДПС, ПФУ, органів статистики. Відкриття рахунку у банку. Ведення форми обліку
42390

Декларація єдинника 3 групи (фізособа) 2024

Облік для спрощенців досить простий, але декларацію треба правильно заповнити та вчасно подати. Сьогодні про те, як це зробити для ФОП на 3-й групі єдиного податку – платників і неплатників ПДВ
103553

Загальна система оподаткування і ФОП 2024

У статті розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2024 році: облік доходів і витрат, про Книгу обліку, перехідні витрати між 2023 і 2024 роком, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір), а також подання звітності за 2023 рік. Чи варто переходити на загальну систему у 2024 році? Відповіді у консультації
467078

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді