У зв’язку з переходом багатьох компаній на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку ДФС звертає увагу платників на такий елемент як модифікація — це зміна умов договору (зміна строку, зміна розміру процентної ставки, зміна суми).
Облік валютної позики від нерезидента
Якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалось як короткострокове, а зміна строку впливає на його класифікацію як довгострокового фінансового зобов’язання — в бухгалтерському обліку необхідно:
- розрахувати дисконт — це різниця між майбутньою та теперішньою вартістю зобов’язання;
- включити такий дисконт в доходи, що в свою чергу збільшить фінансовий результат та збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.
Якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалось як довгострокове і компанією був розрахований та задекларований дисконт, то при збільшенні строку виконання фінансового зобов’язання в бухгалтерському обліку необхідно:
- провести перерахунок дисконту з врахуванням продовженого строку;
- включити результати такого перерахунку в доходи, що також збільшить фінансовий результат та збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.
Стосовно зміни розміру процентної ставки слід враховувати, що зменшення процентної ставки призведе до збільшення дисконту. І навпаки — збільшення процентної ставки призведе до зменшення дисконту.
Дисконтування процентної позики >>>
Тобто, враховуючи що вся сутність дисконтування фінансових зобов’язань базується на вартості грошей у часі, розмір встановленої договором ставки необхідно порівнювати з розміром ефективної ставки. Іншими словами — ринкової ставки з урахуванням додаткових витрат, понесених під час укладання договору. А зважаючи на зміну процентної ставки — вона може як наблизитись до ефективної так і віддалятись від неї.
Отже, чим більше наближена процентна ставка до ефективної — тим менше сума дисконту, і навпаки. Таким чином, у разі зміни процентної ставки необхідно провести перерахунок дисконту, але тільки перспективно з моменту таких змін. Наслідком перерахунку дисконту є збільшення або зменшення фінансового результату та об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Зміна суми фінансового зобов’язання — чи то збільшення за рахунок додаткового надходження коштів, чи то зменшення за рахунок передчасного погашення зобов’язання, також призводить до перерахунку дисконту за таким зобов’язанням, що в свою чергу впливає на фінансовий результат компанії та на об’єкт оподаткування податком на прибуток.