Як фінансове зобов’язання впливає на оподаткування

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

У зв’язку з переходом багатьох компаній на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку ДФС звертає увагу платників на такий елемент як модифікація — це зміна умов договору (зміна строку, зміна розміру процентної ставки, зміна суми).

Облік валютної позики від нерезидента

Якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалось як короткострокове, а зміна строку впливає на його класифікацію як довгострокового фінансового зобов’язання — в бухгалтерському обліку необхідно:

  • розрахувати дисконт — це різниця між майбутньою та теперішньою вартістю зобов’язання;
  • включити такий дисконт в доходи, що в свою чергу збільшить фінансовий результат та збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалось як довгострокове і компанією був розрахований та задекларований дисконт, то при збільшенні строку виконання фінансового зобов’язання в бухгалтерському обліку необхідно:

  • провести перерахунок дисконту з врахуванням продовженого строку;
  • включити результати такого перерахунку в доходи, що також збільшить фінансовий результат та збільшить об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Стосовно зміни розміру процентної ставки слід враховувати, що зменшення процентної ставки призведе до збільшення дисконту. І навпаки — збільшення процентної ставки призведе до зменшення дисконту.

Дисконтування процентної позики >>>

Тобто, враховуючи що вся сутність дисконтування фінансових зобов’язань базується на вартості грошей у часі, розмір встановленої договором ставки необхідно порівнювати з розміром ефективної ставки. Іншими словами — ринкової ставки з урахуванням додаткових витрат, понесених під час укладання договору. А зважаючи на зміну процентної ставки — вона може як наблизитись до ефективної так і віддалятись від неї.

Отже, чим більше наближена процентна ставка до ефективної — тим менше сума дисконту, і навпаки. Таким чином, у разі зміни процентної ставки необхідно провести перерахунок дисконту, але тільки перспективно з моменту таких змін. Наслідком перерахунку дисконту є збільшення або зменшення фінансового результату та об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Зміна суми фінансового зобов’язання — чи то збільшення за рахунок додаткового надходження коштів, чи то зменшення за рахунок передчасного погашення зобов’язання, також призводить до перерахунку дисконту за таким зобов’язанням, що в свою чергу впливає на фінансовий результат компанії та на об’єкт оподаткування податком на прибуток.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Загальна система оподаткування ФОП 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
708119

Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки

Як позбутися податкового тягаря, що тисне бізнес та платити менше? Очевидно, що обрання системи оподаткування — це вкрай важливе рішення. Спрощена чи загальна? Про спрощену систему оподаткування, її переваги та нюанси — у статті
115806

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
12212

Відпустка та податкові канікули ФОП

У фізособи-підприємця є можливість призупинити на місяць свій бізнес та отримати податкові канікули — піти у відпустку. Як її оформити, які нюанси перебування у такій відпустці, зразок заяви на відпустку ФОП — у консультації
39605

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді