Первинна ознака господарської операції — її реальність

Коли суди визнають операцію нереальною

Будь-які документи (у т. ч. договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо фактично господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважати первинними документами для цілей ведення податкового обліку. Навіть якщо наявні всі формальні реквізити у таких документів, що передбачені чинним законодавством. Наявність належно оформлених первинних документів є обов’язковою ознакою господарської операції, однак не єдиною. За своює правовою суттю господарська операція є операцією, яка змінює зміст активів платника податку, а первинні документи лише підтверджують факт її проведення.

Основна первинна ознака господарської операції є її реальність, а наявність первинних документів є вторинною, похідною ознакою. Належне документальне оформлення господарської операції первинними документами не свідчить про безумовну їх відповідність самому змісту операції. Правові наслідки створює саме господарська операція, а не первинні документи.

На такому зауважив Верховний Суд, визнавши неправомірним формування підприємством податкових вигод за період, що перевіряли контролери.

Первинна ознака господарської операції — її реальність

Як дослідили суди, надані підприємством рахунки-фактури та акти здачі-прийняття робіт не містять ідентифікуючих реквізитів щодо осіб, які їх склали. Зокрема, у зазначених документах не зазначені:

  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції;
  • ПІБ посадових осіб, які складали рахунки-фактури та акти здачі-прийняття робіт.

Також з актів виконаних робіт неможливо встановити реальність та обсяг отриманих послуг (виконаних робіт). Оскільки вони не містять детального переліку наданих послуг, конкретизації суті таких робіт (послуг), способу їх виконання та витраченого часу. А є лише загальний їх перелік.

Тобто акти прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) та рахунки-фактури є узагальнюючими документами. Вони не розкривають зміст та обсяг наданих послуг, не дають можливість ідентифікувати, які саме послуги надавали та не дають змоги перевірити правильність формування ціни за послуги.

Більш того, підприємство документально не підтвердило економічну та ділову доцільність придбаних послуг, та не підтвердило, що отримані послуги використали в господарській діяльності.

Постанова ВСУ від 25.09.2019 у справі № 520/11437/18


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Договір перевезення вантажу: як оформити

Договір перевезення вантажу зустрічається у повсякденній діяльності будь-якого підприємства. Як обліковуються та оподатковуються такі договори, у чому різниця між перевезенням, транспортно-експедиторськими та допоміжними послугами, нюанси обліку цих послуг, про оформлення ТТН і актів наданих послуг – розповімо у консультації
54286

Додаткова угода про розірвання договору: зразок

Угода про розірвання договору знадобиться вам, щоб розірвати договір. Ми підготували для вас зразок додаткової угоди про розірвання договору за згодою сторін, залишилось лише його скачати та внести свої дані
88724

Товарний чек: зразок

Які обов’язкові реквізити товарного чека, яка його форма та зміст — про все це у статті
32198

Розрахунки та зобов’язання. База бухпроведень

В одному місці редакція «Експертус Головбух» зібрала для вас найпоширеніші бухгалтерські проведення по розрахункам та зобов’язанням: дебіторській та кредиторській заборгованості, дисконтуванню, порушенню договірних зобов'язань, податкам та зборам. Більше проведень знайдете у рубрикаторі або через пошуковий рядок
60

Паливо на підприємстві: особливості списання

Списання палива — складна ділянка бухгалтерського обліку, до якої завжди проявляє цікавість податкова, так як знає, що тут майже завжди можна «щось» знайти. У огляді розповімо про норми витрат пального, їхнього застосування, документальне оформлення, подорожні листи, акт списання палива зразок заповнення, проводки
206882

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді