Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ
Кабмін підтримав законопроєкт Мінсоцполітики, що встановлює вичерпний перелік грошових доходів громадян, за порушення строків виплати яких проводять їх компенсацію. Такими доходами є:
- пенсія або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законом);
- соціальні виплати;
- стипендія;
- заробітна плата;
- сума індексації грошових доходів громадян.
У зв’язку з цим необхідно внести зміни до чинного Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III. Адже у частині 2 статті 2 цього Закону передбачили невичерпний перелік доходів, які підлягають компенсації — позицію «та інші». Саме нечіткість встановленої у законі адміністративної процедури прийняття управлінських рішень містить корупційні ризики.
Сам механізм дії закону не змінюють.
Приклад виплати компенсації:
Працівнику за серпень 2019 року нарахували заробітна плата у сумі 5000 грн (після утримання податків і обов’язкових платежів), але виплачена її не виплатили. Нараховану зарплату виплатили у січні 2020 року. Оскільки зарплату виплатили із затримкою більше, ніж один місяць — працівник має отримати компенсацію.
Беремо зарплату за серпень і множимо на інфляцію за строк, поки не виплачувалися гроші (у цьому випадку інфляція становила 101,3% за 4 місяці). Тобто компенсацію нараховуйте за формулою:
заробітна плата х інфляція = загальна сума
Загальний розмір заробітної плати за серпень 2019 року після його виплати у січні 2020 року становить умовно 5065 грн (5000 + 65).
Аналогічний механізм виплат застосовують щодо всього переліку виплат, зазначених у законопроєкті.