Квитанція платіжного термінала не є розрахунковим документом — офіційна позиція

Нацбанк пояснив, що електронний платіжний засіб (ЕПЗ) — інструмент доступу до рахунку, який використовують для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку, зокрема, для оплати вартості товарів і послуг (п 1.4 ст 1 та ст 21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III; далі — Закон № 2346).

Квитанція платіжного термінала не є розрахунковим документом — офіційна позиція

Документ за операцією із застосуванням ЕПЗ (квитанція платіжного термінала) — це документ, що підтверджує виконання операції із використанням ЕПЗ. На підставі цього документу формують відповідні документи на переказ чи зараховані кошти на рахунки (п. 1.5 ст. 1 та ст. 25 Закону № 2346).

Тобто, квитанція платіжного термінала лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ, а не факт продажу товару (отримання послуг).

Тому при використанні ЕПЗ для оплати вартості товарів квитанція платіжного термінала не є розрахунковим документом у розумінні Законів України:

  • «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265);
  • «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.

Такої ж думки і податківці. Вони також посилаються на норми статті 1 Закону № 2346, в якому надали визначення термінів:

  • документ за операцією із застосуванням ЕПЗ;
  • ЕПЗ;
  • платіжний термінал.

Виходячи з цього роблять висновок, що квитанція платіжного терміналу (копія такої квитанції) не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265.

Лист НБУ від 28.11.2019 № 57-0007/62082


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19761

«Призначення платежу»: що писати для різних платежів

Зібрали в одній пам’ятці приклади заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції для різних ситуацій. За нашими підказками без проблем складете платіжки на сплату податків, зборів, штрафів та інших платежів
33773

Авансовий звіт: бланк, приклад заповнення

Звіт про використання коштів, виданих на відрядження, ще неофіційно називають авансовий звіт. Це необхідний документ для кінцевого оформлення господарських операцій з підзвітними особами. Як оформити авансовий звіт, зразки, за якими заповните авансовий звіт без помилок, — у консультації
352911

Робота РРО під час воєнного стану

Розрахункові операції потребують застосування РРО. Воєнний час — не виняток. Однак наразі платежі через касові апарати мають певні особливості. Розглянемо їх.
41193

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді