⚡️ ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ: ЩО АГРАРІЮ ВРАХУВАТИ ВЖЕ ЗАРАЗ ⚡️
Оскільки ринок аграрних розписок в Україні розвивається та зростає, від початку 2021 року агровиробники видали майже 1700 аграрних розписок.
Найактивніше користуються залученням фінансування за аграрними розписками ТОП-5 регіонів-лідерів: Київщина, Миколаївщина, Полтавщина, Рівненщина та Вінниччина.
Упродовж останніх двох років 60-70% фермерів, що видають аграрні розписки, працюють з інструментом повторно. Аграрні розписки довели свою дієвість та ефективність на практиці та стали частиною звичного інструментарію у понад 3 000 агровиробників.
Щоб реалізувати потенціал аграрних розписок в сільському господарстві, розробили проєкт закону №2805-Д. Він дозволить вдосконалити аграрні розписки – зробити інструмент дешевшим та простішим в користуванні, а отже – збільшить обсяги фінансування в агросектор.
Законопроєкт пропонує перетворити аграрну розписку в неемісійний цінний папір, що існує у формі електронного документу в Реєстрі аграрних розписок. Користувачі – агровиробники та кредитори – зможуть самостійно здійснювати операції з розписками безпосередньо в Реєстрі (на противагу поточному обов’язковому нотаріальному посвідченню) через ідентифікацію за електронними цифровими підписами.
Законопроєкт №2805-Д також передбачає розширення варіантів застави різними категоріями сільськогосподарської продукції, яку можна передавати в заставу за аграрною розпискою. Наразі аграрні розписки ефективно використовуються у рослинництві. Диверсифікація наявної позитивної практики в тваринництво, садівництво, первинну переробку сільгосппродукції дозволить агровиробникам з цих сегментів залучати фінансування чи інші необхідні ресурси, а кредиторам бути впевненими в поверненні наданих позик.
Ще одним нововведенням запропонованих законодавчих змін є те, що за бажанням кредитора аграрну розписку можна буде перевести для обігу в системі НДУ. Розвиток вторинного ринку аграрних розписок створить можливості рефінансування для кредиторів, що дозволить їм покращувати комерційні умови кредитування агровиробників.
Законопроєкт підтримав Комітет ВРУ з питань аграрної та земельної політики. Наступний очікуваний етап ― розгляд законопроєкту у першому читанні Радою.
За матеріалами Інформаційно-аналітичного порталу АПК України