Мін’юст нагадує, що Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (далі — Закон № 361) зобов’язує юросіб:
- мати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (далі — КБВ) або його відсутність та структуру власності;
- подавати інформацію про КБВ або про його відсутність та структуру власності для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР) у порядку, що визначили Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755).
Також Закон № 361 передбачає обов’язок юридичних осіб підтримувати відомості про КБВ та структуру власності юридичної особи в актуальному стані.
Встановили, що у разі виявлення органом держвлади, правоохоронним органом, суб’єктом первинного фінансового моніторингу (далі — СПФМ), іншою особою (якщо інформація стосується такої особи) розбіжностей між відомостями про КБВ та структуру власності юридичної особи (зокрема, виявлення неповноти, неточностей чи помилок в інформації про КБВ та/або структуру власності такої особи, що міститься в ЄДР) такий орган, суб’єкт або особа протягом 10 робочих днів з дня їх виявлення направляє повідомлення про виявлені розбіжності держателю ЄДР (ст. 51 Закону № 361).
У свою чергу СПФМ зобов’язаний повідомляти держателя ЄДР про виявлення розбіжностей між отриманими ним в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в ЄДР відомостями про КБВ та структуру власності клієнта (зокрема, про виявлення неповноти, неточностей чи помилок в інформації про КБВ або про структуру власності такого клієнта, що міститься в Єдиному державному реєстрі) — протягом 10 робочих днів з дня виявлення розбіжностей (ст. 8 Закону № 361).
Держателем ЄДР є Мін’юст, який вживає організаційних заходів, пов’язаних із забезпеченням функціонування ЄДР.
Процедуру повідомлення Мін’юсту як держателя ЄДР визначили Порядком повідомлення держателя Єдиного державного реєстру про виявлення розбіжностей між отриманими СПФМ в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі відомостями про КБВ та/або структуру власності юридичної особи (наказ Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5; далі — Порядок повідомлення).
Наказом Мін’юсту «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 12 липня 2023 року № 2542/5» від 18.03.2024 № 727/5 відтермінували впровадження Порядку повідомлення до 01 вересня 2024 року.
Чергові зміни, що їх внесли до ПК, стосуються, зокрема, платників, які є контролерами КІК. Читайте у статті, яких штрафів не застосовуватимуть до контролерів КІК у період дії воєнного стану і що таке незастосування може означати на практиці, а також про інші зміни для КІК
Після набрання чинності наказом Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5, на офіційному вебсайті Мін’юсту створять рубрику «Повідомлення держателя Єдиного державного реєстру про виявлення розбіжностей між отриманими СПФМ в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі відомостями про КБВ та/або структуру власності юридичної особи», в якій розмістять передбачені пунктом 7 Порядку повідомлення сертифікат шифрування та адресу електронної пошти.
Порядок притягнення до відповідальності та порядок визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб, затвердив Мін’юст наказом від 13.09.2023 № 3258/5.
Ним керуватиметься Мін’юст, коли притягуватиме осіб до відповідальності за порушення, передбачені частиною четвертою статті 35 Закону № 755.