Уповноважений із захисту державної мови зауважив, що за 5 місяців 2023 року надійшло 1650 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII (далі — Закон). У третині з яких йдеться саме про відсутність стартової сторінки українською в користувацьких інтерфейсах. Усі такі звернення опрацьовують і приводять до норм Закону. Є факти накладення санкцій у вигляді попереджень або штрафів.
Нагадуємо, що інтернет-представництва (в тому числі веб-сайти, веб-сторінки в соцмережах) органів держвлади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності, медіа, зареєстрованих в Україні, а також госпсуб’єктів, що реалізують товари і послуги в Україні та зареєстровані в Україні, виконують державною мовою. Поряд з версією інтернет-представництв (у тому числі веб-сайтів, веб-сторінок у соціальних мережах), виконаних державною мовою, можуть існувати версії іншими мовами. Версія інтернет-представництва державною мовою повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії, та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні (ч. 6 ст. 27 Закону). Ця норма діє з 16.07.2022.
За порушення норм Закону передбачений штраф. Розмір штрафу становить від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинили вперше. За повторне порушення накладуть штраф від 8500 до 11 900 грн (ст. 188-52 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
За інформацією Уповноваженого з державної мови
Якщо нараховуєте заброньованому працівникові менше ніж 20 000 грн зарплати, бронювання анулюють, а підприємство позбавлять критичного статусу. Держоргани не пояснюють, як забезпечувати такий рівень зарплати. Відомо, що дані братимуть із Податкового розрахунку. Експерт пояснює, які виплати включати до нарахованої зарплати, щоб не втратити бронювання