Немаркованими вважають:
- алкогольні напої, тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку (далі — МАП);
- алкогольні напої, тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог, або марками, що не видавали безпосередньо виробнику або імпортеру продукції;
- вироблені в Україні та іноземні алкогольні напої з МАП. Якщо вказана на них сума акцизного податку, що сплатили за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції/на момент виробництва марки ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;
- сигарети, цигарки та сигарили, вироблені після 01.01.2021, в яких кількість одиниць у пачці не відповідає кількості одиниць, зазначеній на МАП (п. 226.9 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Кожна МАП на алкогольні напої повинна мати:
- окремий номер, місяць і рік випуску марки;
- позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції. Крім суми акцизного податку з реалізації госпсуб’єктами роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (п. 226.7 ПК).
Кожна МАП на тютюнові вироби повинна мати:
- окремий номер;
- позначення про квартал і рік випуску марки (п. 226.8 ПК).
На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигарили додатково наносять кількість штук у пачці (упаковці).
Тож, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані акцизними марками, на яких суму акцизного податку за одиницю маркованої продукції зазначили за ставками, що діяли до зміни їх розміру, перебувають в обігу в межах строку придатності до повної реалізації.
У декларації з ПДВ — від’ємне значення: чи можна отримати бюджетне відшкодування