Верховний Суд України знову узагальнив свої правові позиції зі спорів:
- про право власності та інші речові права;
- що виникають із земельних правовідносин;
- щодо виконання зобов’язань;
- що виникають із договорів позики, кредитних договорів.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Серед висновків ВСУ виділимо такі:
- нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входить до складу грошового зобов’язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов’язання. Оскільки це — спосіб захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів і отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
- якщо договір позики не є безоплатним (безпроцентним), позичальник зобов’язаний сплатити винагороду (% за користування позикою) й у разі, коли таким договором не передбачено право позикодавця на одержання від позичальника процентів від суми позики;
- незалежно від валюти боргу (грошової одиниці, в якій визначена сума зобов’язання) валютою платежу, тобто засобом погашення грошового зобов’язання і його виконання, є національна валюта України (гривня). Отже, в українській валюті підлягають обчисленню та стягненню й інші складові грошового зобов’язання (пеня, штраф, неустойка, проценти), як і виплати інфляційних втрат та 3% річних.
Повне або часткове копіювання матеріалу дозволено лише за умови посилання на портал «Головбух24»