Відповідно до пункту 291.3 Податкового кодексу України (ПК), юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV ПК, та реєструється платником єдиного податку.
Згідно із підпунктом 291.5.5 ПК, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи, зокрема, суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25%.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
При цьому до набрання чинності Господарського кодексу України (до 01.01.2004) юридичні особи могли створюватись із формуванням статутного фонду або без його формування згідно з законодавством.
Якщо засновниками суб’єкта господарювання, які не є платниками єдиного податку, до 01.01.2004 прийнято рішення не формувати (не створювати) статутний фонд, то на таких засновників не поширюється обмеження щодо розміру частки, яка належить їм, у статутному фонді.
Отже, платниками єдиного податку не можуть бути суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25%.
При цьому суб’єкт господарювання, у якого статутний фонд не сформовано і який має одного або декілька засновників — юридичних осіб, що не є платниками єдиного податку, та/або неприбуткові організації (громадські, благодійні), не може застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.