Яке юридичне обгрунтування терміну «суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі» для цілей нарахування акцизного податку? Хто відноситься до суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі?
Підпунктом 14.1.212 Податкового кодексу України (ПК) визначено: «Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів — це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 ПК, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування».
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Тож для цілей сплати акцизного податку до суб’єкта господарювання роздрібної торгівлі відноситиметься суб’єкт господарювання за наявності в нього однієї з таких ознак:
- здійснення продажу пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, промислових замінників тютюну, а також деяких паливо-мастильних матеріалів, перелік яких зазначено в підпункті 215.3.4 ПК;
- продаж безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для некомерційного використання, в тому числі на об’єктах громадського харчування.
Чи обкладається акцизним податком паливо, яке реалізується через АЗС підприємствам та підприємцям по договорах поставок і яке згідно державного стандарту відноситься до оптової торгівлі?
У Правилах роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою КМУ від 20.12.97 № 1442, зазначено, що роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій. Реалізація палива через АЗС є роздрібним продажем і підлягає оподаткуванню акцизним податком.
Асоціація платників податків України змушена зазначити про свою часткову незгоду з позицією ДФС України, адже очевидно, що не кожен факт продажу палива через АЗС є роздрібним продажем. Відповідно і Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, на які посилається ДФС, не містять заборони на оптовий продаж пального через АЗС.
Чи обкладається акцизним податком паливо, яке знаходиться на АЗС на відповідальному зберіганні і видається підприємствам за допомогою системи управління колонками та РРО?
Підпунктом 213.1.9 ПК до об’єктів оподаткування акцизним податком віднесено операції саме з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Відповідно, при видачі паливо-мастильних матеріалів, які знаходяться на відповідальному зберіганні, не виникатиме об’єкт оподаткування акцизним податком.
Об’єкт оподаткування акцизним податком у такому випадку виникатиме у власника паливо-мастильних матеріалів при продажу їх не підприємствам, а кінцевим споживачам.
Позиція ДФС щодо оподаткування акцизним платком роздрібної реалізації паливо-мастильних матеріалів за договорами комісії полягає в тому, що податкові зобов’язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій.
Яким нормативним документом обгрунтовується формулювання терміну «комерційного використання»?
У Цивільному кодексі України зазначено, що комерційний представник — це особа, яка постійно та самостійно виступає представником підприємців при укладенні ними договорів у сфері підприємницької діяльності.
Тож словосполучення «комерційне використання» означає використання для цілей підприємницької діяльності, як виробничої так і невиробничої, у протиставленні до некомерційного використання — тобто використання не для цілей підприємницької діяльності, а для побутових та інших особистих потреб.
Згідно з яким пунктом Положення про форму та зміст розрахункового документа підприємство повинно зазначати суми акцизного податку у касовому чеку окремим рядком? Як проводити нарахування акцизного податку з реалізованого палива у випадку, якщо в чеку не виділяється акцизний податок?
На нараді в Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, яка відбулась 16.03.2015 за участі представників АППУ та ДФСУ, було прийнято рішення про продовження контактів представників ДФС із представниками громадськості з цього питання.