ФСС з ТВП відповідає на запитання страхувальників

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповів на найбільш популярні запитання страхувальників

Застрахована особа хворіла з 1 вересня 2014 року по 15 січня 2015 року, стаж роботи 4 місяці. Чи застосовуються зміни в законодавстві при розрахунку допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування, у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77?

Відповідно до листа Виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 17.01.2015 № 2.4-17-92:

  • для страхових випадків (допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, включаючи догляд за хворою дитиною, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога на поховання), які настали до 31.12.2014 включно, при визначенні права на матеріальне забезпечення та його розміру необхідно керуватися нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ;

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

  • для страхових випадків, які настали після 01.01.2015, необхідно застосовувати норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105).

У бланку листка непрацездатності відсутня графа щодо страхового стажу до 3 років. Як заповнювати листок непрацездатності?

Технічним описом листка непрацездатності, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, у третій частині зворотного боку листка непрацездатності (далі — ЛН) не передбачено текст щодо страхового стажу «до 3 років».

Тож при заповненні ЛН уповноважена особа може самостійно дописати текст щодо страхового стажу до 3 років.

Чи застосовується обмеження відповідно частини 4 статті 19 Закону України № 1105 у випадках, коли застрахована особа частину дванадцятимісячного періоду, що передує страховому випадку, знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років або у відпустці по догляду за дитиною до 6-ти років?

Норма частини 4 статті 19 Закону № 1105 застосовується у вигляді обмеження визначеної на загальних підставах суми допомоги у розрахунку на місяць, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарно у дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний стаж.

Статтею 21 Закону України № 1105 визначено, що страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії у зв’язку з інвалідністю), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Отже, до страхового стажу включається лише період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років і в такому випадку обмеження не застосовуються.

Період відпустки по догляду за дитиною до 6-ти років не включається до страхового стажу, оскільки в цей період не сплачуються страхові внески — і тоді необхідно застосовувати обмеження.

Я працюю на підприємстві 10 місяців, раніше більше року ніде не працював, загальний стаж роботи маю 5 років, захворів 16 січня 2015 року. На підприємстві запропонували принести довідку з Державного реєстру щодо страхового стажу. Хто має право отримати з Державного реєстру таку довідку?

Відповідно до статті 141 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі — Закон № 2464), Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов’язані надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Державний реєстр).

Відповідно до частини 5 статті 17 Закону № 2464, інформація з Державного реєстру надається на запит платника єдиного внеску та/або застрахованих осіб.

Оскільки страхувальникам (роботодавцям) така інформація про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, може надаватись виключно за період перебування особи у трудових відносинах зі страхувальником, то за довідкою про підтвердження стажу за весь період роботи доречно звертатись до органів Пенсійного фонду безпосередньо застрахованій особі.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12043

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52435

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34024

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді