Законодавцем внесено зміни до окремих законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації. Нововведення прийнято з урахуванням міжнародних стандартів та рекомендацій у сфері захисту прав та свобод людини і громадянина.
Основні зміни стосуються розширення:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- сфери дії Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09.2012 № 5207-VI (далі — Закон № 5207);
- переліку ознак, дискримінація за якими забороняється;
- переліку держорганів, до яких має право звернутись особа, яка вважає, що стосовно неї було застосовано дискримінацію за ознакою статі чи вона стала об’єктом сексуальних домагань;
- форм дискримінації (доповнено пособництвом у дискримінації).
Так, змінами уточнено, що дія Закону № 5207 поширюється на відносини між юридичними особами публічного та приватного права, місцезнаходження яких зареєстровано на території України, а також фізичними особами, які перебувають на території України.
Тобто відтепер забороняються дискримінація (пряма чи непряма дискримінація, оголошений намір про дискримінацію, підбурювання до дискримінації, пособництво у дискримінації, утиск) з боку державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, юридичних осіб публічного та приватного права, а також фізичних осіб.
Крім цього, передбачено, що у разі наведення позивачем фактів, які підтверджують, що мала місце дискримінація, обов’язок доказування необгрунтованості позовних вимог у цій частині покладається на відповідача.
Особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація, має право звернутися із скаргою до державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду в порядку, визначеному законом.
У зв’язку з цим до повноважень омбудсмена також віднесено запобігання та протидію дискримінації у приватній сфері, звернення до суду із заявами про дискримінацію з метою захисту суспільних інтересів.
Особи, винні в порушенні вимог законодавства про запобігання та протидію дискримінації, несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Водночас переглянуто низку термінів та введено нові дефініції в антидискримінаційній сфері («дискримінація», «непряма дискримінація», «оголошений намір про дискримінацію», «пособництво в дискримінації» тощо).
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, — 30.05.2014. Закон офіційно оприлюднено в «Голосі України» № 102 від 29.05.2014.