На первинному листку непрацездатності працівника зроблено запис «Продовжує хворіти», а іншого листка непрацездатності працівник не приніс та вирішив вийти на роботу всупереч рекомендаціям лікаря. Чи можна підприємству за таких обставин нарахувати лікарняні та допускати працівника до роботи?
Вважаємо, що оплатити такий листок непрацездатності потрібно, а от допускати до роботи працівника не можна. Судіть самі.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі — Закон № 2240) підставою для нарахування лікарняного є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
У висновках лікаря може бути зазначено «Стати до роботи» або «Продовжує хворіти» (пп. 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС НВВ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406). Тож запис «Продовжує хворіти» не є підставою для ненарахування лікарняного.
До того ж абзац другий пункту 1.14 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455, надає право громадянину під час хвороби отримати лікарняний листок до моменту чергової виплати зарплати. У такому листі робиться позначка про продовження хвороби.
Отже, те, що листок непрацездатності працівника не закритий, не може бути підставою для ненарахування лікарняного.
Тепер щодо можливості допуску до роботи такого працівника. Якщо підприємство впевнене в тому, що працівник вирішив вийти на роботу саме всупереч рекомендаціям лікаря, то вважаємо, що такого працівника краще не допускати до роботи. Адже йому надається звільнення від роботи на період хвороби з тимчасовою втратою працездатності (ст. 41 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-XII).
До того ж хворий працівник може завдати шкоди здоров’ю інших працівників. Отже, до повного одужання працівнику краще побути вдома.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»