Проєкт Закону від 14.11.2023 № 10261
Законопроєктом запроваджують права ветеранів війни на працевлаштування та посилюють права на працевлаштування особам з інвалідністю, в тому числі внаслідок війни.
Зокрема, доповнюють Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» новою статтею 16-1 «Забезпечення права ветеранів війни на працевлаштування» від 22.10.1993 № 3551-XII.
Згідно з нею для підприємств, установ, організацій, у тому числі фізосіб, які використовують найману працю (далі - роботодавці), встановлять норматив робочих місць для працевлаштування ветеранів війни у розмірі 2% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця. При розрахунках кількість робочих місць округлюють до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місць у визначеній кількості вважатимуть працевлаштування роботодавцями ветеранів війни, для яких це місце роботи є основним.
ПФУ надаватиме Українському ветеранському фонду інформацію:
- про працевлаштованих ветеранів війни;
- про створення роботодавцями робочих місць для ветеранів війни, про зайнятість та працевлаштування ветеранів війни;
- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування ветеранів війни роботодавцями відповідно до нормативу.
Отримана від ПФУ інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для ветеранів війни, є підставою для проведення перевірки роботодавця.
Перевірки щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування ветеранів війни, у тому числі шляхом його зарахування здійснюватиме Держпраці.
Роботодавці в разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни нестимуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Український ветеранський фонд щороку до 10 березня в автоматизованому режимі визначатиме роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, та надсилатиме їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті. При цьому адміністративно-господарські санкції визначатимуть в таких розмірах:
- у розмірі середньої річної зарплати у відповідного роботодавця, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування ветерана війни і не зайняте ветераном війни;
- у розмірі половини середньої річної зарплати у відповідного роботодавця, де працює від 8 до 15 осіб, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування ветерана війни і не зайняте ветераном війни.
Кабмін має визначити:
- порядок визначення ветеранів війни, які можуть бути працевлаштовані, обчислення кількості робочих місць для їхнього працевлаштування;
- порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць для ветеранів війни;
- порядок проведення перевірки роботодавця;
- порядок розрахунку та сплати сум адміністративно-господарських санкцій.
У разі прийняття Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Коли з 2026 року працевлаштовуватимете особу з інвалідністю, візьміть до уваги, що вона має отримувати зарплату вищу за мінімальну. Це умова, щоб виконати норматив. Роботодавців поділять на три групи. Норматив потрібно забезпечувати щокварталу, інакше доведеться платити внесок. Експерт пояснить очікувані законодавчі зміни для роботодавців