Пенсію у зв’язку з втратою годувальника призначають, зокрема, непрацездатним членам сім’ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12.07.2018 № 2505-VII (далі — Закон № 2505) надали правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, — незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсію у зв’язку з втратою годувальника призначають незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника (ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV; далі — Закон № 1058)
Рідні військових, які мають статус «зниклий безвісти» мають право на оформлення пенсії у зв’язку з втратою годувальника. За українським законодавством ним можуть скористатись, як родичі, наприклад, непрацездатні батьки, дружина/чоловік, так і ті люди, які не мали родинного зв’язку, але були на утриманні зниклого.
Перелік непрацездатних членів сім’ї, які мають право на пенсії у зв’язку з втратою годувальника, визначили статтею 36 Закону № 1058.
Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у порядку, що передбачили Законом № 2505. Вважають особу такою, що зникла безвісті за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.
До заяви про призначення пенсії додають, зокрема:
- свідоцтво про смерть годувальника
- рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим
- або інформацію з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженим постановою ПФУ від 25.11.2005 № 22-1).
Бізнесу та бюджетній сфері репрезентували проєкт Держбюджету на 2025 рік. Ключовою позицією є рівень мінімальної зарплати. Проте маємо доволі цікаві норми, які впливають на сплату ЄСВ та виплату індексації. Експерт пояснив, до яких змін варто підготуватися
У членів сім’ї особи, якій відповідно до Закону № 2505 надали правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, право на отримання у разі втрати годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (абз. 2 п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058).
Якщо закінчення строку, визначеного місяцем, припадає на такий місяць, у якому немає відповідного числа, строк спливає в останній день цього місяця (п. 3 ст. 254 Цивільного кодексу України).
Заяву про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника та необхідні документи подавайте до сервісного центру ГУ ПФУ.
Звернутись за призначенням пенсії можете також через портал електронних послуг ПФУ portal.pfu.gov.ua. Для цього використовуйте кваліфікований електронний підпис (КЕП) або скористуйтесь засобами порталу державних послуг Дія. У такому випадку до заяви додавайте скановані копії оригіналів документів.
Обов’язково до пакету документів додайте витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.