Проєкт Закону від 13.09.2024 № 12030
У Верховній Раді зареєстрували проєкт Закону «Про систему охорони психічного здоров'я в Україні» від 13.09.2024 № 12030.
Так, пропонують встановити, що роботодавець створює службу охорони психічного здоров’я. Кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров'я на робочому місці (нова ч. 3 та 4 ст. 158 Кодексу України про працю України).
Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII доповнюють новою статтею 15-1, якою зобов'язують роботодавців з кількістю найманих працівників:
- 50 і більше осіб — створювати службу охорони психічного здоров’я;
- менше 50 осіб — функції служби охорони психічного здоровʼя можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку;
- менше 20 осіб — для виконання функцій служби психічного здоровʼя можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.
Функції та повноваження охорони психічного здоров’я, її типове положення має затвердити Кабмін.
Кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров'я на робочому місці.
Окрім того, працівники під час прийняття на роботу й у процесі роботи повинні проходити коштом роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії, навчання з питань охорони психічного здоровʼя.
Також пропонують створити Національну комісію з питань психічного здоров’я як постійно діючий колегіальний орган, що має юридичний статус установи. Вона перебуватиме у сфері управління безпосередньо Кабміну. Її основні повноваження полягатимуть у координації та нагляді за виконанням державної політики у сфері охорони психічного здоров’я. Комісія формуватиметься з представників міністерств та саморегулівних організацій та забезпечуватиме взаємодію між різними органами виконавчої влади, професійними асоціаціями та громадськими організаціями. Члени та персонал Нацкомісії не будуть державними службовцями, а її фінансування забезпечуватиметься у тому числі за коштом міжнародної технічної допомоги.
Наприкінці року саме час зазирнути до наказу про облікову політику та переглянути її не лише на актуальність, але й врахувати «воєнні» нюанси, що впливають на діяльність підприємства. Про все — поговоримо на вебінарі
Окрім того, зміни внесуть до національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», затвердженого наказом Держспоживстандарту «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» від 11.10.2010 № 457. А саме доповнюють видом економічної діяльності «надання послуг у сфері психічного здоровʼя».
У разі прийняття в цілому Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування та буде введений в дію через один рік після дня його опублікування.
При цьому протягом шести років з дня опублікування цього Закону сертифікація фахівців у сфері психічного здоровʼя буде добровільною. Через шість років з дня опублікування цього Закону така атестація буде обовʼязковою.