Зміни до Податкового кодексу України (ПК), що вніс Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 04.12.2024 № 4113-IX, набувають чинності з 01 січня 2025 року. Зокрема, вони стосуються справляння рентної плати за використання надр для видобування корисних копалин (далі — Рентна плата) гірничими підприємствами, які реалізують видобуту корисну копалину (мінеральну сировину) товарну продукцію гірничого підприємства (далі — Товарна продукція) із гірських порід, що класифікують за кодами згідно з УКТ ЗЕД:
- 2517 галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння;
- 2505 піски природні всіх видів;
- 250700 каолін та інші глини каолінові.
Фактичну ціну реалізації для згаданої Товарної продукції визначають за середньозваженою (за обсягами реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідного виду корисної копалини (мінеральної сировини) за договорами постачання, але не менше:
- УКТ ЗЕД 2517 — 6,5 дол. США за 1 тонну;
- УКТ ЗЕД 2505 — 5,00 дол. США за 1 тонну;
- УКТ ЗЕД 250700, яку залежно від своїх властивостей у затверджених кондиціях на мінеральну сировину об’єкту ділянки надр визнали:
- не придатною для первинної переробки (збагачення) — 40 дол. США за 1 тонну;
- придатною для первинної переробки (збагачення) — 120 дол. США за 1 тонну.
Перерахунок у гривні здійснюють за курсом НБУ станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.
Коефіцієнт рентабельності для розрахунку рентної плати
Тобто у випадку, якщо гірські породи, що класифікують за кодом УКТ ЗЕД 250700, у затверджених кондиціях на мінеральну сировину за своїми властивостями визнані:
- придатними для первинної переробки (збагачення) при виробництві коаліну та реалізують без збагачення (первинної переробки), то обсяг Рентної плати обчислюють із урахуванням фактичного обсягу видобутої Товарної продукції, ставки Рентної плати 5% від фактичної ціни реалізації / розрахункової вартості такої продукції, але не менше 120 дол. США;
- непридатними для первинної переробки (збагачення), то Рентну плату обчислюють із урахуванням фактичного обсягу видобутого коаліну, як Товарної продукції Товариства, ставки Рентної плати 5% від фактичної ціни реалізації / розрахункової вартості такої продукції, але не менше 40 дол. США.
Таким чином, рентна плата для гірських порід що класифікують за кодом УКТ ЗЕД 250700, не може бути меншою ніж 6 або 2 дол. США залежно від придатності гірських порід до первинної переробки (збагачення).
Зміни до ПК є тимчасовими та перехідними у період дії воєнного стану та незавершеності реформування відносин у добувній галузі, забезпечення їх належної прозорості та відкритості економічної та технічної галузевої інформації, як це передбачає Кодекс України про надра та Закон України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» від 18.09.2018 № 2545-VIII.