Під час здійснення повноважень щодо приймання податкової звітності та податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв’язку територіальні органи МДЗ дотримуються вимог Податкового кодексу України (ПК), Закону України від 22.05.2003 №851 «Про електронні документи та електронний документообіг» (далі — Закон №851), наказу ДПА України від 10.04.2008 №233 «Про подання електронної податкової звітності».
Статтею 5 Закону №851 визначено, що електронний документ — це, документ, інформацію в якому зафіксовано у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Відповідно до пункту 48.3 ПК податкова декларація повинна містити обов’язкові реквізити, зокрема підписи посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку.
Електронний підпис є обов’язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа та іншими суб’єктами електронного документообігу.
Отже, створення податкового документа в електронному вигляді здійснюється відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення з обов’язковим накладанням електронного цифрового підпису посадових осіб платників податків.
Згідно з пунктом 49.3 ПК податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПК, в один із таких способів:
- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
- відправляється поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Обов’язковість подання податкової звітності до органу МДЗ виключно в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, запроваджено лише для платників податків, які належать до великих та середніх підприємств (п. 49.4 ПК). Усі інші платники можуть надсилати звітність в електронній формі за власним бажанням, але слід зауважити, що ті платники, які обрали електронний спосіб подання звітності визначають великі переваги електронної форми.