Нацбанк висловив офіційну позицію щодо розкриття банківської таємниці

Доступ до банківської таємниці правоохоронці та ДПС можуть отримати тільки за рішенням суду

Нацбанк висловив офіційну позицію щодо розкриття банківської таємниці

Нацбанк нагадав, що стабільність банківської системи залежить від рівня правової захищеності банківської таємниці. Банки відповідно до положень законодавства є гарантами таємниці банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта (стаття 1076 Цивільного кодексу України).

Національний банк заперечує надання безконтрольного та необмеженого позасудового доступу до банківської таємниці для будь-якого органу.

За рішенням суду правоохоронці та податкові органи можуть отримати доступ до інформації, яка містить банківську таємницю. Але для цього їм необхідно навести доводи обґрунтованості, доцільності та наявності підстав для отримання такої інформації, що є важливим запобіжником для обмеження доступу контролюючих органів до приватної інформації про особу.

Тож, коли визначають межі правової охорони банківської таємниці завжди ретельного зважують приватний та публічний інтереси:

  • з одного боку — право клієнта банку на приватність;
  • з іншого — загальносуспільні інтереси, зокрема можливість попередити і розслідувати злочинну діяльність.

НБУ підкреслив, що суспільно значима мета не виправдовує розголошення банківської таємниці автоматично і в кожному разі.

Фінмоніторинг: хто повідомляє про підозрілі операції

У країнах ЄС захист приватної власності, зокрема персональних фінансових даних, є невід’ємною частиною верховенства права. Будь-яке необґрунтоване розширення доступу до банківської інформації ставить під загрозу фундаментальні права громадян та суперечить європейським цінностям.

Тож, щоб відповідати чинним вимогам ЄС щодо обміну конфіденційною інформацією в банківській сфері, Україна наближає своє законодавство до практики ЄС та вдосконалює правовий захист персональних даних і банківської таємниці.

За інформацією НБУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Договір позички: ЗРАЗОК

Якщо є необхідність покористуватися чужим майном, то можна оформити договір позички. У чому різниця договору позички з договором оренди та договором позики? Які його умови та хто його може укладати? Нюанси оподаткування таких договорів, як поєднується позичка і єдиний податок – в огляді
73782

Договір оренди нерухомого майна

У консультації — про оренду нерухомості, договір оренди нерухомості та його істотні умови, помилки під час укладання таких договорів, податкові наслідки деяких помилок та форму 20-ОПП. Скачайте зразок договору оренди нерухомості
558

Як оподаткувати роздачу подарункових сертифікатів працівникам компанії

Продати можна не лише товари, а й право на їх придбання. Носієм такого права є власник подарункового сертифіката. В огляді — корисні підказки для бухгалтера про оподаткування подарункових сертифікатів
13585

Публічний договір: поняття, умови

Публічний, але не всім відомий. У консультації розповімо, що є публічним договором, у якій формі він укладається та коли обов’язковий. Дізнаєтеся, навіщо він продавцю та споживачу та як від нього відмовитися у разі потреби. Зразок публічного договору спростить підготовку до його укладання
20045

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді