Врегулюють процедуру виробництва та обігу енергетичних напоїв

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Законодавці пропонують посилити державний контроль за безпечністю та якістю енергетичних напоїв, які виробляють та реалізують на території України

Врегулюють процедуру виробництва та обігу енергетичних напоїв

Проєкт Закону України від 17.02.2025 № 13024

Проєкт Закону України від 18.02.2025 № 13025

У ВРУ зареєстрували проєкт Закону від 17.02.2025 № 13024. Законопроєктом пропонують зміни до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР (далі — Закон) та запровадити нововведення, які стосуються правового регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв.

Так, у Закон додають нові терміни «енергетичний напій» та «енергетичний напій з високим вмістом стимулюючих засобів». Відокремлення окремої групи «енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів» допоможе зробити державне регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв більш гнучким, адаптованим і таким, що враховує велику кількість різних видів енергетичних напоїв, з різним складом. Зокрема, урахування складу енергетичних напоїв є важливим під час встановлення критерію заборони їх продажу особам, які не досягли 18 років. У свою чергу, критерій розмежування енергетичних напоїв та енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів (вміст в останніх кофеїну та/або іншого окремо визначеного інгредієнту (речовини), віднесеного МОЗ, до переліку засобів, які стимулюють центральну нервову систему, в обсязі понад 150 міліграмів на 1 літр) – вбачається збалансованим та взятий за зразком законодавства Польщі.

Окрім того, Закон доповнюють новою статтею 32-2 «Спеціальні вимоги до енергетичних напоїв», яка встановлює вимоги до складу, маркування енергетичних напоїв, заборону продажу енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів особам, які не досягли 18-річного віку, а також інші обмеження, які стосуються процедури реалізації відповідних напоїв.

Окремі питання реалізації положень законопроєкту та нормативно-правового забезпечення на рівні підзаконних актів покладають на МОЗ. Зокрема, МОЗ визначатиме перелік та максимально допустимий рівень концентрації в енергетичних напоях кофеїну з будь-якого джерела походження та інших інгредієнтів (речовин), які стимулюють центральну нервову систему.

У свою чергу, під час виробництва енергетичних напоїв на законодавчому рівні заборонять додавати інгредієнти (речовини), які стимулюють центральну нервову систему, в обсягах, які перевищують визначений максимально допустимий рівень їх концентрації в енергетичних напоях.

Після прийняття Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.

Паралельно у ВРУ зареєстрували пов’язаний законопроєкт «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил реалізації енергетичних напоїв» від 18.02.2025 № 13025.

Законопроєкт пропонує зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. А саме доповнити його новою статтею 156-5 та встановити відповідальність за порушення встановлених законом вимог щодо заборони торгівлі енергетичними напоями з високим вмістом стимулюючих засобів.

Так, торгівля енергетичними напоями з високим вмістом стимулюючих засобів у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів особі, яка не досягла 18-річного віку, — тягне за собою накладення штрафу від 400 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім цього, «Прикінцевими та перехідними положеннями» проєкту доповнюють частину першу статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042-VIII новим пунктом 9-2. Так, виробництво, пропонування до реалізації або реалізація енергетичних напоїв з порушенням встановлених МОЗ вимог до вмісту та/або кількості інгредієнтів та/або речовин, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (МЗП), на ФОП — у розмірі 17 МЗП.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відклик з відпустки

Ситуації бувають різні: виробнича необхідність, непередбачувана відсутність колеги або нагальна потреба у фахівцеві. У таких випадках у роботодавця виникає потреба ініціювати відклик працівника з відпустки. Але як це зробити правильно, щоб не порушити трудові права працівника й не отримати штраф? У цій статті розберемося, коли відклик дозволений, які умови обов’язкові, та як усе оформити документально
80323

Які можливі форми оплати праці в Україні

Комерційні підприємства самостійно встановлюють форми та системи оплати праці у колективному договорі з дотриманням діючого трудового законодавства. Поговоримо про суть основних форм оплати праці в Україні, коли їх застосовують та про системи оплати праці, на які вони поділяються
55104

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9809

Додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану

Умови та документи, на підставі яких у працівників є право на додаткові оплачувані відпустки як учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам Революції Гідності. Правила оформлення, оплати, табелювання, поділу, перенесення та компенсації таких додаткових відпусток
49

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48505

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді