Врегулюють процедуру виробництва та обігу енергетичних напоїв

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Законодавці пропонують посилити державний контроль за безпечністю та якістю енергетичних напоїв, які виробляють та реалізують на території України

Врегулюють процедуру виробництва та обігу енергетичних напоїв

Проєкт Закону України від 17.02.2025 № 13024

Проєкт Закону України від 18.02.2025 № 13025

У ВРУ зареєстрували проєкт Закону від 17.02.2025 № 13024. Законопроєктом пропонують зміни до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР (далі — Закон) та запровадити нововведення, які стосуються правового регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв.

Так, у Закон додають нові терміни «енергетичний напій» та «енергетичний напій з високим вмістом стимулюючих засобів». Відокремлення окремої групи «енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів» допоможе зробити державне регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв більш гнучким, адаптованим і таким, що враховує велику кількість різних видів енергетичних напоїв, з різним складом. Зокрема, урахування складу енергетичних напоїв є важливим під час встановлення критерію заборони їх продажу особам, які не досягли 18 років. У свою чергу, критерій розмежування енергетичних напоїв та енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів (вміст в останніх кофеїну та/або іншого окремо визначеного інгредієнту (речовини), віднесеного МОЗ, до переліку засобів, які стимулюють центральну нервову систему, в обсязі понад 150 міліграмів на 1 літр) – вбачається збалансованим та взятий за зразком законодавства Польщі.

Окрім того, Закон доповнюють новою статтею 32-2 «Спеціальні вимоги до енергетичних напоїв», яка встановлює вимоги до складу, маркування енергетичних напоїв, заборону продажу енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів особам, які не досягли 18-річного віку, а також інші обмеження, які стосуються процедури реалізації відповідних напоїв.

Окремі питання реалізації положень законопроєкту та нормативно-правового забезпечення на рівні підзаконних актів покладають на МОЗ. Зокрема, МОЗ визначатиме перелік та максимально допустимий рівень концентрації в енергетичних напоях кофеїну з будь-якого джерела походження та інших інгредієнтів (речовин), які стимулюють центральну нервову систему.

У свою чергу, під час виробництва енергетичних напоїв на законодавчому рівні заборонять додавати інгредієнти (речовини), які стимулюють центральну нервову систему, в обсягах, які перевищують визначений максимально допустимий рівень їх концентрації в енергетичних напоях.

Після прийняття Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.

Паралельно у ВРУ зареєстрували пов’язаний законопроєкт «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил реалізації енергетичних напоїв» від 18.02.2025 № 13025.

Законопроєкт пропонує зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. А саме доповнити його новою статтею 156-5 та встановити відповідальність за порушення встановлених законом вимог щодо заборони торгівлі енергетичними напоями з високим вмістом стимулюючих засобів.

Так, торгівля енергетичними напоями з високим вмістом стимулюючих засобів у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів особі, яка не досягла 18-річного віку, — тягне за собою накладення штрафу від 400 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім цього, «Прикінцевими та перехідними положеннями» проєкту доповнюють частину першу статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042-VIII новим пунктом 9-2. Так, виробництво, пропонування до реалізації або реалізація енергетичних напоїв з порушенням встановлених МОЗ вимог до вмісту та/або кількості інгредієнтів та/або речовин, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (МЗП), на ФОП — у розмірі 17 МЗП.

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Медзаклад отримав кошти від НСЗУ: відображаємо у бухгалтерському обліку

У цьому огляді експерт підкаже, як можна використовувати кошти від НСЗУ без ризику втрати неприбуткового статусу. А готові проведення допоможуть швидко показати такі кошти в бухгалтерському обліку
36433

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовують у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів, а також в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум 2025/2026, — в огляді
23891

Військовий збір для ФОП 2 групи у 2025 році: ставки, строки сплати, пільги

З 1 січня 2025 року ФОПи другої групи на єдиному податку стали платниками військового збору. Це новий обов’язок, який торкнеться і тих, хто раніше ніколи не сплачував цей платіж за себе. Розповідаємо, скільки і коли сплачувати, хто має пільги та в яких випадках можна не платити військовий збір
76

Заповнюємо авансовий звіт 2025 на прикладах

Авансовий звіт — це основний документ, який підтверджує витрати підзвітної особи. У бухгалтерській роботі важливо мати під рукою правильний зразок і бланк, щоб заповнити документ без помилок. Тут ви можете скачати авансовий звіт 2025 у форматі Excel безплатно
252

Заява на компенсацію за невикористану відпустку: зразок 2025

Заява на компенсацію за невикористану відпустку — обов’язковий документ, якщо працівник не скористався відпочинком і хоче отримати за нього гроші. Пояснюємо, коли можна подати таку заяву, які дані обов’язково вказати та даємо готовий зразок 2025 у Word
99

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді