Врегулюють процедуру виробництва та обігу енергетичних напоїв

Автор
експерт з обліку та оподаткування
Законодавці пропонують посилити державний контроль за безпечністю та якістю енергетичних напоїв, які виробляють та реалізують на території України

Врегулюють процедуру виробництва та обігу енергетичних напоїв

Проєкт Закону України від 17.02.2025 № 13024

Проєкт Закону України від 18.02.2025 № 13025

У ВРУ зареєстрували проєкт Закону від 17.02.2025 № 13024. Законопроєктом пропонують зміни до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР (далі — Закон) та запровадити нововведення, які стосуються правового регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв.

Так, у Закон додають нові терміни «енергетичний напій» та «енергетичний напій з високим вмістом стимулюючих засобів». Відокремлення окремої групи «енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів» допоможе зробити державне регулювання виробництва та обігу енергетичних напоїв більш гнучким, адаптованим і таким, що враховує велику кількість різних видів енергетичних напоїв, з різним складом. Зокрема, урахування складу енергетичних напоїв є важливим під час встановлення критерію заборони їх продажу особам, які не досягли 18 років. У свою чергу, критерій розмежування енергетичних напоїв та енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів (вміст в останніх кофеїну та/або іншого окремо визначеного інгредієнту (речовини), віднесеного МОЗ, до переліку засобів, які стимулюють центральну нервову систему, в обсязі понад 150 міліграмів на 1 літр) – вбачається збалансованим та взятий за зразком законодавства Польщі.

Окрім того, Закон доповнюють новою статтею 32-2 «Спеціальні вимоги до енергетичних напоїв», яка встановлює вимоги до складу, маркування енергетичних напоїв, заборону продажу енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів особам, які не досягли 18-річного віку, а також інші обмеження, які стосуються процедури реалізації відповідних напоїв.

Окремі питання реалізації положень законопроєкту та нормативно-правового забезпечення на рівні підзаконних актів покладають на МОЗ. Зокрема, МОЗ визначатиме перелік та максимально допустимий рівень концентрації в енергетичних напоях кофеїну з будь-якого джерела походження та інших інгредієнтів (речовин), які стимулюють центральну нервову систему.

У свою чергу, під час виробництва енергетичних напоїв на законодавчому рівні заборонять додавати інгредієнти (речовини), які стимулюють центральну нервову систему, в обсягах, які перевищують визначений максимально допустимий рівень їх концентрації в енергетичних напоях.

Після прийняття Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.

Паралельно у ВРУ зареєстрували пов’язаний законопроєкт «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил реалізації енергетичних напоїв» від 18.02.2025 № 13025.

Законопроєкт пропонує зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. А саме доповнити його новою статтею 156-5 та встановити відповідальність за порушення встановлених законом вимог щодо заборони торгівлі енергетичними напоями з високим вмістом стимулюючих засобів.

Так, торгівля енергетичними напоями з високим вмістом стимулюючих засобів у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж енергетичних напоїв з високим вмістом стимулюючих засобів особі, яка не досягла 18-річного віку, — тягне за собою накладення штрафу від 400 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім цього, «Прикінцевими та перехідними положеннями» проєкту доповнюють частину першу статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042-VIII новим пунктом 9-2. Так, виробництво, пропонування до реалізації або реалізація енергетичних напоїв з порушенням встановлених МОЗ вимог до вмісту та/або кількості інгредієнтів та/або речовин, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (МЗП), на ФОП — у розмірі 17 МЗП.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
13970

Плата за землю 2025: ставки, пільги, розрахунок

Плата за землю стосується всіх, хто має зареєстровану на себе земельну ділянку чи орендує її у держави або місцевої громади. Звільнення від сплат цього податку чутливе до нюансів господарського використання землі. Про те, як нараховується земельний податок з фізосіб у 2025 році, у т.ч. й щодо тимчасово окупованих земель та територій бойових дій, — в огляді
113512

Повідомлення про прийняття працівника на роботу: як заповнити

Якщо не подасте в податкову повідомлення про прийняття працівника на роботу, ризикуєте заплатити штраф у розмірі однієї МЗП. А це — 8000 грн у 2025 році. За нашими підказками та зразком заповните повідомлення про прийняття на роботу
176666

Головне для бухгалтера у квітні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у квітні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у квітні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
866

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді