В Україні введуть міжнародні стандарти оцінки майна
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Як пояснює ініціатор законопроєкту, заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан, сьогодні в Україні в сфері оцінки майна діють стандарти ще з 2000-х років — вони давно не відповідають сучасним реаліям. Один і той самий об’єкт можуть оцінити по-різному, усе залежить від того, хто саме робить оцінку: оцінювач, земельник чи судовий експерт.
Буває, щоб оцінити одну нерухомість, треба дві окремі оцінки: спочатку на будівлю, потім на землю. І ці оцінки ще й не завжди збігаються між собою. Окрім того, Україна має міжнародні зобов’язання — пообіцяла Міжнародному валютному фонду перейти на європейські правила у сфері оцінки в Україні.
Методи оцінки фінансових активів та їх перекласифікація за МСФЗ
Новим законом про оцінку майна:
- вводять міжнародні стандарти оцінки — зрозумілі і для інвестора, і для українця;
- створюють єдину професійну організацію оцінювачів з реальними повноваженнями. Вона буде навчати, контролювати якість, захищати фахівців;
- оцінка буде цілісною — земля + будівля разом. А фахівці, які оцінювали землю, автоматично зможуть працювати як оцінювачі нерухомості;
- вводять єдині правила для судових експертиз – тепер буде менше маніпуляцій і більше справедливості в судах;
- банки зможуть оцінювати майно самостійно для внутрішніх потреб;
- вводять чітку дисциплінарну відповідальність для оцінювачів і можливість вирішувати спірні ситуації до суду. Закон запроваджує справедливу систему штрафів, а також створює апеляційний комітет — щоб можна було оскаржити рішення дисциплінарної комісії без тривалих судів.
- осучаснюють кваліфікацію й навчання оцінювачів. Більше не потрібно кожні два роки переоформлювати кваліфікаційне свідоцтво — воно буде безстроковим. А підтвердження кваліфікації — раз на три роки, і лише через навчання або іспит.