Транспортний податок: хто, коли, скільки
Транспортний податок 2024: хто платить
Платниками транспортного податку – це як фізичні, так і юридичні особи, у т.ч. нерезиденти, що мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством власні легкові автомобілі (пп. 267.2.1 Податкового кодексу України, далі – ПК). Транспортний податок у 2024 році, як і раніше, сплачують саме власники автомобілів, а не орендарі чи ті, хто користується ними за генеральною довіреністю.
Об’єктом оподаткування транспортним податком визначено легкові автомобілі, які одночасно відповідають таким критеріям:
- з року їхнього випуску минуло не більш ніж 5 років (включно);
- середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП), установленої станом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2024 році – це 375 × 7100 грн = 2 662 500 грн).
Зверніть увагу: ідеться про рік випуску, а не використання автомобіля. Визначити рік випуску допоможуть супровідні документи на придбання авто. Однак, якщо у цих документах дату не підтверджено, то про неї можна дізнатися за номером кузова (VIN-кодом), який відповідно до міжнародного стандарту ISO 3779-1983 зазначають у десятій позиції коду.
Легкові автомобілі – це автомобілі, які за своєю конструкцією й обладнанням призначені для перевезення пасажирів із кількістю місць для сидіння не більш ніж 9 із місцем водія включно (ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III).
Тож за вантажні, вантажопасажирські, спеціалізовані автомобілі, автобуси й інші транспортні засоби, які не належать до легкових автомобілів, сплачувати транспортний податок не потрібно.
▶️ Як потрапити до «клубу білого бізнесу»
▶️ Коли зможете переглянути Перелік платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
▶️ Яку інформацію виноситимуть на загал і як цього уникнути
▶️ Як визначатимуть показники
▶️ Які пільги у бронюванні працівників
Перелік легкових автомобілів: транспортний податок
Оподатковують транспортним податком тільки легкові автомобілі, але за певних умов. Які це умови, допоможе розібратися таблиця.
АВТОМОБІЛІ, ЯКІ ОПОДАТКОВУЮТЬ ТРАНСПОРТНИМ ПОДАТКОМ | |
Критерії для автомобіля | Значення критерію |
тип автомобіля | легковий |
рік випуску | до 5 років (у 2024 році – це автомобілі 2019 р.в.) |
середньоринкова вартість | 375 МЗП (у 2024 році – це 2 662 500 грн), вартість визначає Мінекономіки |
головний критерій | наявність автомобіля у Переліку автомобілів, які підлягають оподаткування транспортним податком, що оприлюднює Мінекономіки – є Перелік автомобілів, які оподатковуються транспортним податком на 2024 рік |
тип кузова | не мають значення* |
тип двигуна (бензин, дизель, електро, гібрид) | |
об’єм двигуна | |
фактична ціна, за якою був придбаний | |
*опосередковано такі параметри впливають на середньоринкову вартість та наявність автомобіля у Переліку Мінекономіки |
Отже, для оподаткування авто транспортним податком:
- не має значення фактична ціна, за якою придбали автомобіль. Визначальною є середня вартість на ринку такої моделі, яку рахує не платник податку самостійно, а державний орган – Мінекономіки на основі інформації ДПС;
- варто періодично заглядати до Переліку, який щороку до 1 лютого має оприлюднювати Мінекономіки. Знайти його можна на сайті Мінекономіки. Там є ще й калькулятор вартості, але керуватися слід саме Переліком, він є визначальним. Навіть якщо середньоринкова вартість вашої автівки нижче за межу в 375 МЗП, але автомобіль є в Переліку, то податок треба сплатити. Також на практиці буває й таке, що вартість автомобіля перевищує 375 МЗП, але даної моделі у Переліку немає – отже, транспортний податок у такому разі не сплачується (бухгалтер не може сам визначати середньоринкову вартість, як зазначалося, а в Мінекономіки не всі автомобілі на ринку здатні охопити);
- платити треба до початку місяця, що настає за місяцем в якому автомобілю виповнюється 5 років (пп. 267.6.7 ПК). Наприклад, якщо автомобіль був випущений у червні 2019 року і він ще досі фігурує у Переліку, то сплачувати транспортний податок потрібно з січня 2024 року по червень 2024 року включно.
Увага: наявність автомобіля у Переліку автомобілів, які підлягають оподаткування транспортним податком – це вирішальний критерій сплати транспортного податку.
Хто обчислює транспортний податок в Україні
Обчислення суми транспортного податку з об’єкта/об’єктів оподаткування для фізичних осіб здійснює орган ДПС за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 ПК). Він надсилає (вручає) відповідне податкове повідомлення-рішення (ППР) та платіжні реквізити до 1 липня (пп. 267.6.2 ПК).
Юридичні особи мають обчислити транспортний податок самостійно і подавати декларацію (пп. 267.6.4 ПК).
- Національна сертифікація бухгалтерів — 2025 ⏩
- Професійна сертифікація за МСФЗ ⏩
- Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025 ⏩
- ПДВ: від азів до майстерності ⏩
- Розрахунок зарплати, звітність, перевірки ⏩
- РРО: робота, помилки та штрафи ⏩
- ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця ⏩
- Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування ⏩
Транспортний податок Мінекономрозвитку: як Мінекономіки визначає середньоринкова вартість автомобіля
Вартість авто визначається не платником податку, а Мінекономіки за методикою, затвердженою Кабміном, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального (пп. 267.2.1 ПК). Її затверджено постановою КМУ від 18.02.2016 № 66 (далі – Методика № 66). Мінекономіки визначає середньоринкову вартість авто щороку і до 1 лютого оприлюднює результат на своєму офіційному вебсайті. Там можна знайти перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більш як 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 МЗП. При цьому:
- перелік автівок є у файлі Excel;
- середньоринкову вартість можна побачити, скориставшись онлайн-калькулятором на згаданому сайті Мінекономіки.
Перевірити свою автівку можна як за вказаним переліком, так і за калькулятором. Однак пріоритет має перелік, так як саме він згадується у нормативних документах, а саме у частині 3 пункту 267.2.1 ПК та пункту 13 Методики № 66.
Таким чином, визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об’єкта обкладення транспортним податком є його присутність у згаданому вище переліку. Навіть якщо ви вирішите самостійно обчислити середньоринкову вартість авто, і вона становитиме менш як 375 МЗП – це не звільнить вас від сплати транспортного податку, якщо авто потрапило до переліку. На цьому ж акцентує увагу й ДПС в ІПК від 04.01.2018 № 24/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. Якщо ж автівку у переліку не знайшли, то зверніться до Мінекономіки, щоб порахували, так як це не звільняє від обов’язку сплати цього податку.
Мінекономіки впродовж звітного року може доповнити перелік за зверненням ДПС та/або власника легкового автомобіля, інформація про марку, модель якого відсутня на офіційному вебсайті Мінекономіки, але який відповідає критеріям для обкладення транспортним податком.
Навіть якщо перелік буде доповнено посеред року, транспортний податок доведеться сплатити за весь рік. На цьому наполягають і податківці в ІПК від 02.01.2018 № 9/6/99-99-12-02-03-15/IПК.
Транспортний податок: термін сплати
Відповідно до підпункту 267.6.4 ПК, юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року (тобто, у 2024 році останній день подання – 20.02.2024) подають податковому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому у статті 46 ПК, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо об’єктів оподаткування, придбаних упродовж року, декларація юридичною особою – платником подається впродовж місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на таке авто.
У разі спливу 5-річного віку легкового автомобіля впродовж звітного року податок сплачується за період із 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, у якому вік такого автомобіля досяг (досягне) 5-ти років (пп. 267.6.7 ПК).
Під час переходу права власності на авто від одного власника до іншого впродовж року податок обчислюється попереднім власником за період із 1 січня цього року до початку того місяця, у якому він втратив право власності, а новим власником – починаючи з місяця, у якому він набув право власності на цей об’єкт (пп. 267.6.5 ПК).
Якщо сплатите податок не на той рахунок, ДПС вже не штрафуватиме. Це справедливо, адже ви все одно поповнили бюджет держави. Але врегулювати напрям сплати податку маєте самотужки, подавши заяву до податкової
Транспортний податок сплачують:
- транспортний податок для фізичних осіб – впродовж 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення;
- транспортний податок для юридичних осіб – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Тобто останнім днем сплати цього податку слід вважати 29-е число (див., наприклад, інформацію ГУ ДПС у Київській області).
Графік сплати транспортного податку у 2024 році:
СТРОКИ СПЛАТИ ТРАНСПОРТНОГО ПОДАТКУ 2024 | |
Період, за який сплачують податок | Гранична дата сплати |
ІІ квартал 2024 року | 29 липня 2024 року |
ІІІ квартал 2024 року | 29 жовтня 2024 року |
ІV квартал 2024 року | 29 січня 2025 року |
Як визначається сума транспортного податку
Ставку податку встановлено у пункті 267.4 ПК, з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 ПК, – відповідає критеріям і входить до переліку, що на своєму сайті оприлюднює Мінекономіки. Щокварталу це виходить 6250 грн (= 25000/4).
Транспортний податок: бухгалтерський облік
Транспортний податок не належить до собівартості товарів, робіт, послуг, тому у бухгалтерському обліку транспортний податок нараховується та відноситься на адміністративні витрати (п. 18 НП(С)БО 16 «Витрати»), тобто на рахунок 92 «Адміністративні витрати». Бухгалтерські проведення з обліку транспортного податку наведені у таблиці нижче.
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ТРАНСПОРТНОГО ПОДАТКУ | ||||
№ | Господарська операція | Дт | Кт | Сума |
1 | Нарахований транспортний податок за І квартал | 92 | 641 | 6250,00 |
2 | Списаний транспортний податок на фінансовий результат І кварталу | 791 | 92 | 6250,00 |
3 | Сплачений транспортний податок в бюджет | 641 | 311 | 6250,00 |