Чи можна застосовувати е-документи, якщо це прямо не передбачено у договорі

626
Автор
юрист-експерт із податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Із контрагентами за договорами здійснюється обмін електронними документами (з ЕЦП), але договором не передбачено цього або взагалі передбачені документи тільки в паперовій формі. Чи це правомірно?

Відповідь

У законодавстві встановлено, що електронний документообіг відбувається відповідно до законодавства України або на підставі договорів, які визначають взаємовідносини суб’єктів електронного документообігу.

У цивільних відносинах електронний документ використовують згідно із загальними вимогами вчинення правочинів, встановлених цивільним законодавством (ст. 14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV).

Отже, можливість використовувати е-документи обов’язково має бути встановлена у договорі (така можливість передбачена у статті 207 Цивільного кодексу України; ЦК). Усі сторони договору мають дійти згоди у цьому питанні. Тобто, наприклад, якщо покупець під час укладання договору наполягає, щоб вся документація, якою сторони підтверджуватимуть виконання ними зобов’язань за договором, була саме у паперовій формі, постачальник має погодитися на цю умову, інакше договір так і залишиться не укладеним. Адже одним із принципів господарських правовідносин є рівність прав.

Зверніть увагу! Під час виконання договору також обов’язково беруть до уваги й інші норми чинного законодавства, а саме:

  • неможливо односторонньо відмовитися від зобов’язання або змінити його (ст. 525 ЦК);
  • договір є обов’язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК).

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12041

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79291

Ліцензування підприємства: правила, відповідальність, бухгалтерський облік

Хочете почати торгівлю алкоголем чи стати туроператором, відкрити стоматкабінет? А може є потреба зберігати на території підприємства пальне? Ну що ж, вам доведеться отримати спеціальний дозвіл — ліцензію. Про ліцензування окремих видів господарської діяльності мова піде в сьогоднішній консультації: види діяльності, документи, загальні правила, зміни 2025, відповідальність, штрафи й особливості бухгалтерського обліку за НП(С)БО та МСФЗ
22402