Чи має комітент складати ПН за договором комісії, якщо передав товар до реєстрації платником ПДВ

333
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух

Запитання

Товариство — не платник ПДВ передало комісіонеру — неплатнику ПДВ товар на комісію для продажу на 1000 грн. Згодом Товариство реєструється платником ПДВ і отримує від комісіонера звіт про продаж товару на 1200 грн та кошти від реалізації товару. Чи повинно ТОВ скласти податкову накладну на себе на 1200 грн?

Відповідь

У цій ситуації Товариству не потрібно складати і реєструвати податкову наклдадну (ПН) ані на 1200 гривень, ані на 1000 гривень.

Річ у тім, що коли комітент передає товари комісіонерові, це вважають їх постачанням (пп.  е» пп. 14.1.191 Податкового кодексу України; ПК). Тож така операція є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому дату, коли збільшуються податкові зобов’язання та податковий кредит платників податку, визначають за правилами, встановленими у статтях 187 та 198 ПК (п. 189.4 ПК). Йдеться про платників, які постачають/отримують товари/послуги в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів без передачі права власності на такі товари/послуги.

Тобто дату виникнення податкових зобов’язань із ПДВ за комісійними операціями визначають у звичайному порядку за правилом «першої події» згідно з пунктом 187.1 ПК. Передача товарів комісіонерові за договором комісії на продаж товару є першою подією з метою оподаткування ПДВ.

Тож якщо товар передали до того, як комітент зареєструвався платником ПДВ, отримання коштів від комісіонера є другою подією, за якою ПДВ-зобов’язання не виникають, Умова — такий комітент не обрав касового методу визначення податкового зобов’язання (ЗІР, категорія 101.06). Відповідно, складати ПН на дату другої події — надходження коштів від комісіонера за товари, передані до реєстрації комітента платником ПДВ, такий комітент не зобов’язаний.

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
286364

Податкова накладна 2025: актуальна форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
366220

Зведена податкова накладна 2025

У консультації про особливості зведених податкових накладних та їхні типи, про компенсуючі податкові накладні та накладні на безперервні й ритмічні поставки, про податкові накладні на мінімальну базу, а також приклади зведених податкових накладних
167760