Чи має комітент складати ПН за договором комісії, якщо передав товар до реєстрації платником ПДВ

353
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Товариство — не платник ПДВ передало комісіонеру — неплатнику ПДВ товар на комісію для продажу на 1000 грн. Згодом Товариство реєструється платником ПДВ і отримує від комісіонера звіт про продаж товару на 1200 грн та кошти від реалізації товару. Чи повинно ТОВ скласти податкову накладну на себе на 1200 грн?

Відповідь

У цій ситуації Товариству не потрібно складати і реєструвати податкову наклдадну (ПН) ані на 1200 гривень, ані на 1000 гривень.

Річ у тім, що коли комітент передає товари комісіонерові, це вважають їх постачанням (пп.  е» пп. 14.1.191 Податкового кодексу України; ПК). Тож така операція є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому дату, коли збільшуються податкові зобов’язання та податковий кредит платників податку, визначають за правилами, встановленими у статтях 187 та 198 ПК (п. 189.4 ПК). Йдеться про платників, які постачають/отримують товари/послуги в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів без передачі права власності на такі товари/послуги.

Тобто дату виникнення податкових зобов’язань із ПДВ за комісійними операціями визначають у звичайному порядку за правилом «першої події» згідно з пунктом 187.1 ПК. Передача товарів комісіонерові за договором комісії на продаж товару є першою подією з метою оподаткування ПДВ.

Тож якщо товар передали до того, як комітент зареєструвався платником ПДВ, отримання коштів від комісіонера є другою подією, за якою ПДВ-зобов’язання не виникають, Умова — такий комітент не обрав касового методу визначення податкового зобов’язання (ЗІР, категорія 101.06). Відповідно, складати ПН на дату другої події — надходження коштів від комісіонера за товари, передані до реєстрації комітента платником ПДВ, такий комітент не зобов’язаний.

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21593

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291163