Особливості оподаткування ПДФО при нотаріальному посвідченні спадкового договору
Запитання
В який момент виникає об’єкт оподаткування ПДФО при нотаріальному посвідченні спадкового договору?
Відповідь
Цивільне законодавство регулює особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (ст. 1 Цивільного кодексу України; далі — ЦК)
Поняття та види договору визначили статтею 626 ЦК.
За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача (ст. 1302 ЦК).
Спадковий договір укладають у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому КМУ (п. 1 ст. 1304 ЦК).
На майно, що визначили у спадковому договорі, нотаріус, який посвідчив цей договір, накладає заборону відчуження (ст. 1307 ЦК).
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (ПК).
Об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПК із застосуванням ставки податку 18% (п.п. 164.2.20, п. 167.1 ПК).
Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Отже, спадковий договір є правочином, що покладає на його сторін (набувача та відчужувача) взаємні зобов’язання, тому дохід у розумінні ПК виникає як у відчужувача в залежності від умов цього договору, так і у набувача після смерті відчужувача.