Бюджетне відшкодування ПДВ — у рахунок сплати ПДФО та інших платежів
Запитання
Відповідь
Від’ємне значення ПДВ звітного періоду, насамперед, ураховують у зменшення суми податкового боргу саме з ПДВ. І лише в разі відсутності боргу від’ємне значення ПДВ підлягає бюджетному відшкодуванню та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.
Реалізувати право на бюджетне відшкодування можна шляхом перерахування відповідної суми ПДВ на поточний рахунок платника або у рахунок сплати грошових зобов’язань чи погашення податкового боргу такого платника з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету (п. 200.4 Податкового кодексу України; ПК).
Аби визначити, які саме платежі надходять до держбюджету, звернемось до Бюджетного кодексу України (БК).
Склад доходів Державного бюджету України встановлює стаття 29 БК.
Серед платежів, які мають значну питому вагу в надходженнях до держбюджету, виділимо податок на прибуток (крім податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, що надходить до місцевих бюджетів) та акцизний податок. До держбюджету надходить також частина рентних платежів.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, а сплачує єдиний податок, зарахувати ПДВ у такому разі неможливо. Згідно з розділом ІІІ БК єдиний податок є джерелом формування місцевих бюджетів.
Крім того, згідно з частиною другою статті 29 БК до доходів загального фонду держбюджету належать частина ПДФО (25% суми ПДФО, що сплачується на відповідній території України, та 60% — на території Києва) і військовий збір у повному обсязі.
При цьому підпункт 168.1.2 ПК вимагає від податкових агентів сплачувати ПДФО до бюджету єдиним платіжним документом під час виплати оподатковуваного доходу. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Аналогічно до сплати ПДФО сплачують і військовий збір — під час кожної виплати доходу, з якого його утримують. Тому й банки зобов’язані приймати платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього збору до бюджету.
Отже, і ПДФО, і військовий збір перераховують до бюджету під час виплати заробітної плати (як за першу, так і за другу половину місяця). А це означає, що підприємство (як податковий агент своїх працівників) має сплатити ці платежі до бюджету самостійно і власним коштом. Бюджетне відшкодування ПДВ у цьому випадку не допоможе.
Зазначене свідчить також про те, що за цими двома платежами заборгованості бути не може. Саме тому для обліку цих надходжень до бюджету контролюючі органи використовують інтегровану картку платника (ІКП) за формою № 15, у якій із поданої платником звітності розносять лише суми сплати.
У разі якщо контролюючий орган під час перевірки виявить порушення і донарахує ПДФО та військовий збір, а також штрафи і пеню на них, такі суми не потрапляють до ІКП за формою № 15, а розносяться в окрему ІКП за формою № 6 (це передбачено наказом МДЗ від 05.12.2013 № 765).
Якщо підприємство має заборгованість з ПДФО та військового збору, яка виникла в результаті проведених контролюючим органом донарахувань згідно з актом перевірки, в такому разі є можливість спрямувати бюджетне відшкодування ПДВ на погашення цієї заборгованості.
Попри те що контролюючі органи володіють інформацією щодо нарахувань і надходжень ЄСВ (які відображаються в ІКП за формою № 6), погасити борг з ЄСВ за рахунок ПДВ не вдасться. Цей платіж не входить до складу доходів ані державного бюджету, ані місцевих бюджетів. ЄСВ є страховим внеском, що збирається до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування з метою забезпечення захисту прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат.
Отже, підприємство може спрямувати бюджетне відшкодування ПДВ в рахунок сплати чи погашення боргу з тих платежів, перелік яких встановлено у статті 29 БК. Про прийняте рішення свідчить заповнення рядка 20.2.2 декларації з ПДВ. У разі заповнення рядка 20.2 декларації з ПДВ обов’язково доведеться подавати додатки 3 та 4 (Д3, Д4).
Наталія ТОВЧЕНИК,
заступник керівника Об’єднаної редакції Експертус Головбух