Оподаткування ПДФО доходу фізичної особи з вартості придбаних корпоративних прав
Запитання
Чи оподатковується ПДФО дохід ФО у вигляді знижки з вартості придбаних корпоративних прав (частки в статутному капіталі ЮО)?
Відповідь
Коротка:
Дохід фізичної особи у вигляді знижки з вартості придбаних у юридичної особи корпоративних прав (частки в статутному капіталі юридичної особи) включається до загального місячного оподатковуваного доходу такого платника як інші доходи та оподатковується за ставкою 18 відс. у джерела виплати.
Повна:
Відповідно до п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Статтею 113 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) визначено, що господарські товариства є юридичними особами, статутний (складений) капітал яких поділений на частки між учасниками. При цьому, вони можуть бути створені у відповідній формі, зокрема, товариства з обмеженою відповідальністю.
Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається із вкладів його учасників. Розмір статутного капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів (частина перша ст. 144 ЦКУ).
Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства (у т.ч. товариства з обмеженою відповідальністю) можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. Грошова оцінка вкладу учасника товариства з обмеженою відповідальністю здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці (ст. 115 ЦКУ).
Згідно з ст. 147 ЦКУ та ст. 53 Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-XII «Про господарські товариства» учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим способом відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.
Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства.
Частка учасника товариства з обмеженою відповідальністю може бути відчужена до повної її сплати лише в тій частині, в якій її уже сплачено.
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ доходом з джерелом його походження з України – є будь-який дохід, отриманий резидентом або нерезидентом, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Разом з тим, юридична особа повинна виконати всі функції податкового агента, визначені нормами ПКУ.
Враховуючи викладене вище, дохід фізичної особи у вигляді знижки з вартості придбаних у юридичної особи корпоративних прав (частки в статутному фонді юридичної особи) включається до загального місячного оподатковуваного доходу такого платника як інші доходи та оподатковується за ставкою 18 відс. у джерела виплати.
Водночас, неможливо надати конкретну відповідь по суті, оскільки кожен випадок, який виник у платника податку, слід розглядати з урахуванням документів, що стосуються окремої справи.
Для отримання відповіді пропонуємо звернутися до контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів із письмовим запитом з наданням усіх копій документів.
ЗІР 103.02