Відповідальність у платника акцизного податку, який здійснює реалізацію пального через незареєстровані пункти продажу
Запитання
Чи виникає відповідальність (фінансова або адміністративна) у платника акцизного податку, який здійснює реалізацію пального через пункти продажу, які не зазначені в заяві про реєстрацію платника акцизного податку?
Відповідь
Коротка:
Незважаючи на те, що інформація про пункти (склади, комплекси, станції, інші об’єкти), в яких реалізується пальне (код, найменування, місцезнаходження та інші дані), відповідні коди адміністративно-територіальних одиниць згідно з Класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України є довідковою, вона відноситься до облікових даних платника і є обов’язковою для заповнення заяви на реєстрацію та внесення до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального. Відповідно за невнесення змін до своїх облікових даних до суб’єкта господарювання може бути застосована відповідальність передбачена п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України.
Повна:
Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПК) платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Підпунктом 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК визначено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Відповідно до п. 5 розд. ІІ Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 113 зі змінами та доповненнями (далі – порядок № 113) включення осіб до реєстру платників, змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.
До реєстру платників окрім ідентифікаційних та реєстраційних даних про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку з реалізації пального обов’язково включаються додаткові про пункти (склади, комплекси, станції та інші об’єкти ), в яких реалізується пальне (код, найменування, місцезнаходження та інші дані), відповідні коди адміністративно-територіальних одиниць згідно з Класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України (далі – КОАТУУ).
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального (далі – Заява).
У заяві в розрізі КОАТУУ надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші об’єкти) з реалізації пального. Щодо кожного пункту у заяві зазначається код пункту реалізації пального (код згідно з ЄДРПОУ, якщо пункт є відокремленим підрозділом юридичної особи) або код за кодифікацією, прийнятою самою особою, назва, місцезнаходження та інші дані, встановлені формою Заяви.
Відповідно до п. 6 розд. І Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року № 218, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 року за № 405/28535 зі змінами та доповненнями, зокрема зазначено, що у другій частині порядкового номеру акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної (після знака дробу) проставляється код за ЄДРПОУ відокремленого підрозділу юридичної особи або код за внутрішньою кодифікацією, прийнятою юридичною особою, внесений до графи «Код пункту реалізації» п. 5 «Відомості про пункти (склади, комплекси, станції, інші об’єкти) з реалізації пального» Заяви.
Згідно з п. 117.1 ст. 117 ПК неподання у строки та у випадках, передбачених ПК, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складання податкової звітності, відповідно до вимог встановлених ПК, - тягнуть за собою накладення штрафу на само зайнятих осіб у розмірі 170 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 510 гривень.
У разі не усунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на само зайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
Отже, незважаючи на те, що інформація про пункти (склади, комплекси, станції, інші об’єкти), в яких реалізується пальне (код, найменування, місцезнаходження та інші дані), відповідні коди адміністративно-територіальних одиниць згідно з КОАТУУ є довідковою, вона відноситься до облікових даних платника і є обов’язковою для заповнення заяви на реєстрацію та внесення до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального. Відповідно за невнесення змін до своїх облікових даних до суб’єкта господарювання може бути застосована відповідальність передбачена п. 117.1 ст. 117 ПК.
ЗІР 116.12