Податкові зобов’язання — на дату складення податкової накладної у 2016 році

2404

Запитання

Відповідь

Податковий кодекс України (ПК) встановлює різні умови щодо включення ПДВ до складу податкового кредиту та податкових зобов’язань.

Умови формування податкових зобов’язань та податкового кредиту

Так, згідно з пунктом 198.6 ПК не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів або послуг, не підтверджені, зокрема, податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Отже, лише зареєстровані в ЄРПН податкові накладні є для отримувача товарів (послуг) підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник ПДВ не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі зареєстрованої податкової накладної, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Якщо податкову накладну зареєстровано з порушенням терміну реєстрації, сума ПДВ, зазначена у такій податковій накладній, відноситься до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

У доповнення наведемо також вимоги пункту 201.10 ПК, згідно з яким відсутність факту реєстрації платником ПДВ — продавцем товарів (послуг) податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю на включення суми ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відсутність факту реєстрації продавцем податкової накладної в ЄРПН не звільняє його від обов’язку включення суми ПДВ по цій податковій накладній до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Ураховуючи зазначене, у разі порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної покупець має право на податковий кредит тільки після реєстрації податкової накладної з ЄРПН. У декларації з ПДВ він відображає суму ПДВ у тому звітному періоді, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

На продавця такі обмеження не поширюються. Він не має чекати реєстрації, а включає суму ПДВ, вказану в податковій накладній, до податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Виправлення помилок у звітності

У разі якщо продавець не включив на дату складення податкової накладної суму ПДВ до податкових зобов’язань, він може це зробити у наступних звітних періодах та відобразити у звітності з ПДВ як самостійно виявлену помилку.

Загальне правило для виправлення помилок встановлено пунктом 50.1 ПК, згідно з яким помилки можна виправити або шляхом подання уточнюючого розрахунку, або у складі декларації за будь-який наступний податковий період.

Зазначена норма також встановлює вимогу щодо сплати штрафу в разі заниження податкового зобов’язання з ПДВ минулого податкового періоду:

  • 3% — при поданні уточнюючого розрахунку як самостійного документу;

  • 5% — при поданні уточнюючого розрахунку у складі декларації з ПДВ.

Уточнення показників проводиться згідно з вимогами розділу VІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13).

Уточнюючий розрахунок може подаватись як додаток до декларації з ПДВ або самостійний документ. Про це свідчитиме відмітка «1» чи «2» у спеціальному полі 01 уточнюючого розрахунку.

Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 25.3 уточнюючого розрахунку.

Крім того, на суму донарахованого податкового зобов’язання при самостійному виявленні помилки та штрафу має нараховуватись ще й пеня (пп. 129.1.1, п. 129.4 ПК). Пеня не нараховується лише у разі, якщо зміни внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання (п. 129.9 ПК). Тобто у цьому випадку пеня має бути нарахована на суму недоплати ПДВ та штрафу (3% або 5% від суми недоплати) за період з 91-го дня, наступного за останнім днем граничної сплати ПДВ за звітний період, в якому складено податкову накладну, по день подання уточнюючого розрахунку до контролюючого органу. Однак, самою формою уточнюючого розрахунку не передбачено місця для відображення суми пені.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14274

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21731

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
295578