Через відсутність дозволу на експлуатацію машин підвищеної небезпеки ДПС не видала паливну ліцензію: чи правомірно

⚡️ЯК ІЗ 01.03.2021 ЗАПОВНЮВАТИ НОВІ АКЦИЗНІ НАКЛАДНІ, РК ТА ЗАЯВКИ⚡️

Постанова ВС від 06.04.2021 у справі № 240/8544/20

Дочірнє підприємство (далі — позивач) просило суд визнати протиправним і скасувати рішення ДПС про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним і зобов’язати ДПС видати таку ліцензію.

експлуатація машин підвищеної небезпеки

Податківці обґрунтовували відмову тим, що до заяви на видачу ліцензії суб’єкт господарювання не долучив дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за адресою місця роздрібної торгівлі пальним.

Суди попередніх інстанцій позов задовольнили частково: визнали протиправним і скасували рішення ДПС, зобов’язали контролерів повторно розглянути заяву дочірнього підприємства та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, у задоволенні решти позовних вимог — відмовили.

Верховний Суд України (далі — ВС) погодився з рішенням судів, які виходили з того, що позивач дотримав усіх установлених законодавством вимог для отримання такої ліцензії і надав усі необхідні, визначені законодавством, копії документів, а тому відмова податківців є безпідставною та необґрунтованою.

Також ВС встановив, що Закон України «Про охорону праці» (стаття 21) допускає можливість виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. При цьому перелік таких робіт та устаткування визначає Кабмін. Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107.

ВС дійшов висновку про те, що поняття «дозвіл», яке застосоване у статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», охоплює всі передбачені статтею 21 Закону України «Про охорону праці» та Порядком № 1107 документи дозвільного характеру, які видані уповноваженим органом з дотриманням установленого порядку.

Таким чином, наявна правова колізія виникла не з вини позивача, за відсутності його умислу, що виключає протиправність дій суб’єкта господарювання, оскільки він діяв у межах вимог законодавства України.


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Договір про надання послуг зразок

У суб’єктів господарювання під час господарської діяльності доволі часто виникає потреба отримати послуги (аудиторські, юридичні, експедиторські тощо) від інших осіб. У таких випадках сторони застосовують договір про надання послуг. У консультації розглянемо оформлення договору про надання послуг
96424

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжено до 8 лютого 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
7437

Допомога по частковому безробіттю: умови, розрахунок

Скорочення чи повна зупинка виробництва, зменшення обсягів замовлень — все це може бути причиною зниження розміру зарплат працівників, а у підприємців — скорочення доходу. Є спосіб компенсувати такі втрати — це допомога по частковому безробіттю. На яких умовах її надають, як її розрахувати та отримати, облікувати та оподаткувати — у консультації
8943

Подорожній лист: як скласти

Списати паливо без підтвердження його господарського використання можна далеко не всім. Про подорожній лист та його роль в документальному оформленні списання пального. Як його скласти, що він має містити, як заповнити подорожній лист легкового та вантажного автомобіля, подорожній лист на електромобіль — у коментарі
144574

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді