58 забаганок ДПС, або Як агропідприємству не наразитися на податкову перевірку
Проєкт Закону від 12.05.2023 № 9294
На сьогодні податкова безпідставно вважає, що має право анулювати реєстрацію платника єдиного податку четвертої групи лише з підстав наявності у такого платника податкового боргу станом на 01.01 звітного року.
Суди підтримують у цьому питанні платників та вказують, що податковий борг станом на 01.01 — не підстава для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи. Про це йдеться в постановах ВС від 29.03.2018 у справі № 804/2321/17 та від 07.02.2019 у справі № 804/3117/17.
Госпсуб'єкт, який є платником інших податків та зборів відповідно до норм Податкового кодексу України (ПК), один раз протягом календарного року може перейти на спрощену систему оподаткування. Для цього подає заяву до податкової не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку наступного календарного кварталу (пп. 298.1.4 ПК).
На сьогодні існують ситуації коли податкова відмовляє госпсуб’єктам у переході на спрощену систему оподаткування через технічні помилки, допущені при заповненні заяви. Наступне право у подачі відповідної заяви можливе лише через рік. Виключний перелік підстав для прийняття ДПС рішення про відмову в реєстрації госпсуб’єкта як платника єдиного податку встановлений пунктом 299.6 ПК.
Проєктом Закону уточнюють деякі норми ПК з метою недопущення безпідставної відмови госпсуб’єктам у переході на спрощену систему оподаткування.
Визначають, що:
- наявність податкового боргу в госпсуб’єкта станом на 01.01 базового (звітного) року не може бути підставою для відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи;
- якщо за результатами розгляду заяви виявили допущення технічної помилки (граматичної описки, арифметичної чи іншої помилки), податкова повертає таку заяву госпсуб’єкту. Він має право протягом трьох робочих днів з моменту повернення заяви подати повторну заяву до податкової. У такому випадку наявність технічної помилки не буде підставою для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у переході на спрощену систему оподаткування.
У разі прийняття Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Під час війни перелік перевірок скоротився, але їх не припинили остаточно. Законотворці поступово скасовують заборони. Експерт підкаже, які перевірки можуть очікувати на аграріїв