Із 1 січня 2016 року діють зміни, внесені до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. Тож тепер нарахування та сплата ЄСВ здійснюється за новими правилами.
Платники ЄСВ
Починаючи з 1 січня ЄСВ не утримують із застрахованих осіб, а лише нараховують на їхні доходи. Водночас до числа платників внеску додали осіб, які мають право на добровільну участь у соціальному страхуванні.
Ставки ЄСВ
Ставку внеску знижено до 22% бази нарахування ЄСВ для фізосіб, фізосіб-підприємців і осіб, які провадять незалежну профдіяльність. У зв’язку з цим скасовано понижуючий коефіцієнт 0,6, який застосовували під час нарахування внеску на зарплату фізосіб і винагороду за цивільно-правовими договорами.
Для працівників-інвалідів, підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, підприємств та організацій громадських організацій інвалідів ставки ЄСВ не змінилися (відповідно 8,41%, 5,3% і 5,5%).
База нарахування ЄСВ
ЄСВ нараховують на зарплату й винагороди за ЦПВ, а також на лікарняні, декретні й суми іншої допомоги чи компенсації, що виплачені роботодавцем.
За рахунок коштів держбюджету нарахування та сплата внеску відбувається за такі категорії осіб:
- військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу;
- батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, які отримують грошове забезпечення;
- особи, які отримують лікарняні та декретні;
- особи, які проходять строкову військову службу в ЗСУ, інших військових формуваннях, СБУ, органах МВС та службу в органах і підрозділах цивільного захисту;
- особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які доглядають за інвалідом I групи або за престарілим.
У таких випадках ставка внеску також становить 22%.
Як і раніше, ЄСВ нараховують у межах максимальної величини бази нарахування. Із 1 січня 2016 року ця величина зросла до 25 розмірів прожиткового мінімуму, тобто до 34 450 грн.
Якщо база нарахування ЄСВ не більша за розмір мінімальної зарплати, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки єдиного внеску. Вимога визначення бази нарахування внеску на рівні не менше мінімальної зарплати не застосовується в разі нарахування ЄСВ на зарплату сумісників.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"