Облік браку у виробництві
Облік зовнішнього невиправного браку
Браком у виробництві називають продукцію, напівфабрикати, деталі, вузли чи роботи, якість яких не відповідає встановленим стандартам або технічним умовам. Такі виробничі запаси не можна використати за прямим призначенням або можна лише після додаткових витрат на виправлення (Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291).
Облік таких втрат і принцип нарахування на них ПДВ залежать від виду браку. Він буває:
- зовнішній — виявив споживач;
- внутрішній — виявив виробник;
- остаточний — не можна виправити;
- виправний — можна виправити.
Як облікувати брак у виробництві
Забраковані запаси обліковуйте на активному рахунку 24 «Брак у виробництві». Що і як впливає на вартість браку — дивіться у Таблиці.
Як визначити вартість браку | |
Збільшуйте на… | Зменшуйте на.. |
вартість остаточного зовнішнього і внутрішнього браку | вартість відходів від бракованої продукції або її реалізації за нижчою ціною |
витрати на виправлення виправного браку | суми, утримані з винуватців |
понаднормові витрати на гарантійний ремонт | суми відшкодувань, одержаних від постачальників неброякісних матеріалів і напівфабрикатів, що зумовили брак продукції |
витрати на утримання гарантійних майстерень | суми, що списуєте на витрати виробництва як втрати від браку |
Увага! Вартість виправного браку за дебетом рахунку 24 не відображайте.
Втрати від технічно неминучого браку включіть до собівартості продукції. А саме — до інших прямих витрат. Вони складаються:
- із вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції (виробів, вузлів, напівфабрикатів), зменшеної на її справедливу вартість;
- витрат на виправлення технічно неминучого браку (п. 14 НП(С)БО 16 «Витрати»).
Тобто, коли брак виник через технологічні причини, включайте його вартість до інших прямих витрат за дебетом рахунку 23 «Виробництво», а якщо ні — списуйте на собівартість реалізації за дебетом субрахунку 901 «Собівартість реалізованої готової продукції» (п. 11 НП(С)БО 16).
До відома! Технічно неминучий брак пов’язаний із господарською діяльністю.
Втрати від понаднормового браку, тобто, не пов’язаного з технологічними причинами, не можна віднести до прямих виробничих витрат. Тож насамперед визначте, чи не зумовлений брак технічно неминучими причинами.
Податківці анулюють ліцензії на зберігання пального за заявою ліцензіата або своїм рішенням. Розглянемо, у яких випадках анулюють ліцензію і які наслідки матиме підприємство. Підказки експерта допоможуть подати заяву, щоб анулювати ліцензію завласним бажанням
Як встановити норми браку у виробництві
Норми неминучого браку обчислюйте на підставі нормативів технологічних втрат. Нормативні втрати мають встановити уповноважені керівництвом фахівці підприємства, які контролюють технологічний процес. При цьому вони зважають:
- на галузеві нормативні акти й уніфіковані довідкові матеріали з питомими показниками утворення основних видів відходів виробництва і споживання;
- розрахунки та результати досліджень технологічних служб підприємства або інші ліміти, що регламентують технологічний процес.
Тож встановіть норми неминучого браку в наказах, розпорядженнях, технологічних картах, кошторисах на технологічний процес та іншій документації, що не має уніфікованої форми.
Які підтвердні документи браку у виробництві
У бухобліку брак відображайте на підставі акта про брак і звіту про собівартість браку.
Чи нараховувати компенсувальні ПДВ-зобов’язання у разі браку у виробництві
Чи нараховувати ПДВ на брак? Це залежить, насамперед, від того, чи можна виправити брак. Якщо він невиправний — від того, чи перевищили встановлені норми браку (Схема).
Облік виправного браку у виробництві
Облік остаточно технічно неминучого браку у виробництві
Облік невиправного негосподарського браку у виробництві