Облік паперових рецептурних бланків у медзакладі в перехідний період
Із квітня 2023 року аптеки відпускають усі рецептурні ліки за електронними рецептами. На думку МОЗ, це спростить і осучаснить процес призначення ліків. На електронні рецепти переходимо поетапно:
- на антибіотики їх запровадили з 1 серпня 2022-го,
- на наркотичні (психотропні) препарати — з 1 листопада 2022-го,
- на всі рецептурні ліки — з 1 квітня 2023-го.
Нині електронні та паперові рецепти функціонують паралельно. Цей перехідний період триватиме до завершення воєнного стану.
За паперовими рецептами ліки відпускають, зокрема:
- на бажання пацієнта, якщо він купує препарат власним коштом;
- за відсутності технічної можливості оформити електронний рецепт;
- у разі збоїв у роботі ЕСОЗ тощо.
Перевірите, до якої категорії підприємств належить медзаклад зогляду на поточні показники— мікро-, мале, середнє чивелике. Знатимете, чизмінювати категорію, коли це зробити іяку фінзвітність подавати в2024 році
І хоча з паперовими рецептами свого часу попрощаємося, поки працюємо з ними за правилами:
- Дотримуйте законодавчих норм щодо організації обігу паперових рецептурних бланків
У роботі з паперовими рецептурними бланками дотримуйте Інструкції № 360. Медзаклади використовують такі документи з обліку рецептів:
- рецептурні бланки ф 1 — щоб виписувати лікарські засоби й медичні вироби, які відпускають за повну вартість, безоплатно або з доплатою;
- спеціальні рецептурні бланки ф 3 — щоб відпустити наркотичні (психотропні) лікарські засоби у чистому вигляді або в суміші з індиферентними речовинами.
ОФОРМІТЬ ДЕМОДОСУП І ЧИТАЙТЕ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ ▶️
- Фіксуйте рух паперових рецептурних бланків у формах обліку
Маєте два альтернативних варіанти, як документувати рух бланків:
- первинкою для запасів;
- адаптованими формами обліку бланків суворої звітності.
Вибір зафіксуйте в обліковій політиці.
ОФОРМІТЬ ДЕМОДОСУП І ЧИТАЙТЕ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ ▶️
- Обліковуйте бланки паперових рецептів як запаси
Рецептурні бланки відповідають визначенню запасів (п. 4 НП(С)БО 9 «Запаси»). Отримані бланки зарахуйте на баланс за первісною вартістю. Цю вартість розраховуйте залежно від способу надходження бланків — за плату або безоплатно (пп. 9, 12 НП(С)БО 9). Інструкція № 291 вимагає обліковувати бланки суворого обліку на субрахунку 209 «Інші матеріали». Не буде помилкою, якщо і рецептурні бланки обліковуватимете на цьому субрахунку. Оприбуткування бланків на баланс покажіть в обліку залежно від джерела фінансування.
Використані бланки оцініть за методом оцінки вибуття запасів, який передбачає пункт 16 НП(С)БО 9 та який прописали в обліковій політиці. Вартість переданих лікарям і виданих рецептів включіть до складу витрат на підставі документів відпуску та списання.
Зіпсовані та втрачені рецептурні бланки списуйте з балансу за результатами інвентаризації. Підстави — акт інвентаризації та порівняльна відомість результатів інвентаризації. Додатково отримайте пояснювальну записку від МВО, де зазначено причини втрати/псування рецептурних бланків. Вартість бланків, непридатних для використання, включіть до інших операційних витрат за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей».
Приклад 1. Облік надходження та використання рецептурних бланків
Приклад 2. Облік списання зіпсованих рецептурних бланків
Якщо комісія вирішить, що лікар або МВО мають компенсувати збитки, збільште інші операційні доходи на суму компенсації. Нарахування відшкодування покажіть записом: Д-т 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» — К-т 716 «Відшкодування раніше списаних активів». Різницю між сумою стягнутого відшкодування і витрат на придбання рецептурних бланків спрямуйте до держбюджету (п. 10 Порядку № 116).