Бронювання працівників сільгосппідприємств: як скористатися
Як сільгосппідприємству забронювати працівника від мобілізації? Підприємства можуть це здійснити, якщо:
- їм встановили мобілізаційні завдання (замовлення), — коли це потрібно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);
- вони є критично важливими підприємствами для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- вони є критично важливими підприємствами для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — критичні підприємства для економіки) (ч. 1 ст. 25 Закону про мобілізацію).
Якщо перші дві групи менш чисельні й потребують виконання спеціалізованих завдань (замовлень), то отримати критичний статус підприємства для економіки можна, якщо відповідати встановленим критеріям, які затвердили Постановою № 76, а також додатковим Критеріям № 223.
ЯК ПІДПРИЄМСТВУ ОТРИМАТИ СТАТУС КРИТИЧНО ВАЖЛИВОГО
Бронювання сільськогосподарських працівників: скільки можна
У загальному випадку забронювати можете 50% кількості військовозобов’язаних. При цьому для аграрного сектора не передбачили винятків щодо можливості бронювати більше ніж 50% від кількості військовозобов’язаних.
Ліміт у 50% кількості військовозобов’язаних працівників рахують станом на 18.05.2024. Якщо чисельність військовозобов’язаних працівників збільшується — станом на дату подання списків.
Військовозобов’язаних працівників тепер можна бронювати незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності (ВОС).
До 08.06.2024 у Порядку № 76 йшлося лише про ситуації, коли працівників бронюють незалежно від ВОС. Тоді Генштаб ЗСУ видав список дефіцитних ВОС. Військовозобов’язаних, які мали ці ВОС, не бронювали.
Окремо бронюйте військовозобов’язаних, які є кінцевими бенефіціарними власниками критичного сільгосппідприємства і не є його працівниками. Проте Порядок № 76 не пояснює, як це робити. Можете спробувати їх бронювати за окремим списком.
ЯК ПОДАВАТИ СПИСКИ НА БРОНЮВАННЯ
На який строк надають бронь для працівників сільського господарства
Відстрочки для заброньованих військовозобов’язаних критичних сільгосппідприємств діють протягом 12 місяців. Це узгоджується зі строком в один рік, на який сільгосппідприємствам надають критичний статус. Позбавлення критичного статусу — підстава анулювати відстрочку.
Відстрочки, що їх надали військовозобов’язаним до 08.06.2024, залишаються чинними протягом строку, на який їх надали (пп. 2 п. 3 Постанови № 650). Тож автоматичного подовження строку їх дії із 6 до 12 місяців не буде.
Як відбувається є-бронювання через Портал Дія
Сільгосппідприємства з критичним статусом можуть забронювати військовозобов’язаних через Портал Дія (п. 1 Порядку бронювання через Дію). Мінцифри запустило цей сервіс із 17.07.2024.
Процедура бронювання військовозобов’язаних за списками через Портал Дія значно простіша порівняно з погодженням списків через Міноборони та Мінекономіки.
БРОНЮВАННЯ ЧЕРЕЗ ПОРТАЛ ДІЯ: ЯКУ ІНФОРМАЦІЮ ПОДАТИ